Home / Lajme

Lajme

Zelanda e Re hyri në 2018 me fishekzjarrë spektakolar

Dubai New Year - Viti i Ri ne Dubai qe po cmend te gjithe !

Zelanda e Re ka mirëpritur vitin e ri 2018 me një shfaqje spektakolare fishekzjarrësh nga Rrokaqielli i Auckland. Fishekzjarrët shumëngjyrëshe shpërthyen mbi Auckland përderisa Zelanda e Re festoi si një nga vendet e para që hyri në vitin e ri. Samoa ishte shteti i parë që hyri në vitin 2018 …

Read More »

Çdo 10 minuta, një vajzë në botë humb jetën nga dhuna

Çdo 10 minuta, një vajzë në botë humb jetën nga dhuna

Çdo e 7-ta vajzë e moshës 15-19 vjeçare në botë detyrohet të martohet. Në çdo 10 minuta në botë humb jetën një vajzë për shkak të dhunës. Si rezultat i iniciativave të Turqisë, 11 Tetori që nga viti 2012 shënohet si “Dita Botërore e Vajzave”. Sipas Fondit të Kombeve të …

Read More »

Serbia nuk ka turp për krimet e luftës

Auto Draft

Çfarë do të thoshte për shoqërinë serbe nëse të jesh kriminel i dënuar i luftës ose i dyshuar, nuk ju bën të refuzuar, por në fakt mund t’ju ndihmojë të nisni një karrierë politike? Ndihma dhe mbështetja e një krimi lufte, duke përfshirë mizoritë masive ndaj grave dhe fëmijëve, a …

Read More »