Home / Lajme

Lajme

Nga përgjues, në përgjërues…

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

I vetmi detaj që bashkon historinë e stisur të çështjes Xhafaj, është se askush nga personazhet e filmit, nuk merr përsipër përgjimin. I pari që u distancua nga përgjimi ishte Lulzim Basha. Sapo Edi Rama deklaroi se ka siguruar një provë shkencore, se gjithçka është e montuar, ai nxorri menjëherë në ekran “Babalen”, për t’u distancuar nga historia dhe për t’ia lënë atij përgjegjësinë. Pas kësaj, Veliu u thirr nga Prokuroria dhe dëshmoi për gjashtë orë rresht. Sipas asaj që ka thënë në shtyp pasi ka dalë nga Prokuroria, ai nuk merr përsipër përgjimin dhe deklaron se nuk e di, se kush e ka bërë. Ndërkohë PD me nxitim tentoi të shpëtojë dhe regjisorët e tjerë të kasetës, deputetët e saj, që do paraqiten në Prokurori, duke nxjerrë në skenë emrin e një militanti të PD, që së fundmi është përfshirë si gazetar në disa emisione televizive dhe shërben në një portal të PD-së. Nxjerrja në skenë e gazetarit u bë si një përpjekje për të manipuluar opinionin, duke theksuar se intervistën e Veliu..

Read More »

Masakra në Teksas rizgjon debatin për kontrollin e armëve

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Masakra në Teksas shënon rastin e 22-të të vrasjeve me armë në mjedise shkollore në Shtetet e Bashkuara vetëm në këto katër muaj e gjysëm të vitit 2018. Organizata “March for Our Lives” – (Marshojmë për Jetët tona) që u themelua pas masakrës në Parkland të Floridës ku humbën jetën 17 vetë, shumica adoleshentë, po u bën thirrje pasuesve të saj të mos e trajtojnë këtë ngjarje si një tjetër tragjedi, por të punojnë për një zgjidhje. Reagime të forta kanë ardhur edhe nga zyrtarë amerikanë, ndër ta sekretarja e arsimit Betsy DeVos e cila shprehu tronditjen e thellë, duke shtuar se këto incidente nuk mund të lejohen të vazhdojnë. Në median sociale janë përcjellë postimet me fjalët “në lutje e në mendje” për viktimat e tragjedisë në Teksas. Por guvernatori i Teksasit, Greg Abott tha dje në një konferencë për shtyp se lutjet nuk mjaftojnë, duke lënë të kuptohet se do të mbledhë përfaqësues të këtij shteti për të diskutuar një përgjigje ndaj problemit. Aktivistët kundër dhunës me armë po pë..

Read More »

Më pak rrudha? Atëherë shmangni këto gjëra

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Është vlerësuar se deri në vitin 2019, globalisht njerëzit do të shpenzojnë 150 miliardë dollarë në produkte kundër plakjes. Njerëzit në mbarë botën shpenzojnë me mijëra euro e dollarë në vit, për t’iu nënshtruar operacioneve estetike në mënyrë që ta shmangin plakjen. Por shumica prej tyre, i injorojnë mënyrat e lehta për ta bërë fytyrën të duket më e re. Mjekët thonë se vetë njerëzit i kontribuojnë plakjes së tyre duke zgjedhur një stil jo të mirë të jetës. Këto janë gjërat që ju bëjnë të plakeni më shpejt: Konsumimi i shumtë i sheqerit Alkooli Gjumi i pamjaftueshëm Nëse flini pa e hequr makijazhin Dielli The post Më pak rrudha? Atëherë shmangni këto gjëra appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Drejt marrëveshjes me Greqinë, Zaev tregon emrin e ri

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, pas takimit me krerët shtetëror dhe liderët e partive politike deklaroi se “Republika Ilinditase e Maqedonisë (Republika Ilindenska Makedonija – Republic of Ilinden Macedonia) është emri për kompromis të mundshëm me Greqinë. “Informova se qeveritë e Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë biseduan për opsion dhe zgjedhje që mund të jetë e pranueshme për të dyja anët. Republika Ilindenska Makedonija është emri për kompromis të mundshëm me Greqinë, në anglisht Republic of Ilinden Macedonia, në shqip Republika Ilinditase e Maqedonisë”, deklaroi kryeministri Zaev, pas takimit tre orësh me krerët shtetëror. Kryeministri maqedonas shtoi se Ilinden është e kaluara e lavdishme e vendit dhe Ilinden është e ardhmja e ndritshme e vendit. Ai po ashtu theksoi se me këtë zgjidhje të mundshme vendi e ruan dinjitetin, si dhe dëshmon dhe përforcon identitetin maqedonas. “Ilinden është garanci edhe për Maqedoninë multietnike. Maqedonia Ilinditase ësht..

Read More »

Tërmeti i fuqishëm trondit jugun e Shqipërisë

Lëkundje tërmeti kanë tronditur jugun e vendit, pasditen e së shtunës. Sipas Qendrës Sizmiologjike Europiane tërmeti ka qenë me magnitudë 4.6 ballë. Me një thellësi prej 2 kilometra, epiqendra ka qenë 14 kilometra larg nga Orikumi. Nga raportimet e para mësohet se nuk ka dëme, por lëkundjet kanë shkaktuar frikë tek banorët. Këto janë lëkundjet e dyta që janë ndjerë në jug të vendit këtë të shtunë. Rreth orës 14:59, një tjetër tërmet ka lëkundur jugun, ndërsa ishte me magnitudë 2.3 ballë. The post Tërmeti i fuqishëm trondit jugun e Shqipërisë appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Si po e shtrin ndikimin e tij “sulltan” Erdogani në Shqipëri. Rama duhet të zgjedh, BE-në apo Turqinë

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan pëlqen të veprojë me rolin e “sulltanit” të një Perandorie Osmane iluzionare. Kjo është arsyeja pse ai ka shënjestruar vendet e Ballkanit, të cilat si sheh si “pre e lehtë”, gjatë viteve të fundit. Nën maskën e bashkëpunimit kulturor, ai është i vendosur të bashkojë me ato në sferën e tij të ndikimit duke përhapur axhendën e tij islamike. Në ndjekje të këtij qëllimi, Erdogan po investon shumë në infrastrukturën dhe institucionet fetare të këtyre vendeve. Një vit më parë, Erdogan me krenari deklaroi në një intervistë për stacionin televiziv shqiptar “Top Channel” se Turqia ka investuar tre miliardë euro në Shqipëri. “Nuk e di se sa investime kanë ardhur nga BE, por e jona nuk do të ndalet”. Turqia kundër BE-së Shtetet e Ballkanit duhet të kuptojnë shkëmbimet e përfshira. Perspektivat e tyre për rritjen ekonomike, prosperitetin, lirinë dhe demokracinë e qëndrueshme qëndrojnë në një shoqëri të ngushtë me BE-në, jo me një diktator të pamëshirsh..

Read More »

Pak javë para se vogëlushja të vij në jetë, Xhensila publikon fotot e ëmbla

Ashtu siç edhe vete e ka thëne, duhen edhe pak javë qe vogëlushja të vij në jetë. Fjala është për këngëtaren Xhensila Myrtezaj, pritja e ëmbël e së cilës është drejt fundit. Për të ruajtur kujtimet e bukura të shtatzënisë, Xhensila ka zgjedhur të bej një set fotografik, vetëm me vogëlushen. Në fotot e postuara nga vete ajo në Instagram, Xhensila duket si një zane e veshur me një fustan tyl ngjyre roze të ëmbël. Padyshim ajo duket me e bukur se kurrë dhe ne i urojmë që vogëlushja të lindi e shëndetshme The post Pak javë para se vogëlushja të vij në jetë, Xhensila publikon fotot e ëmbla appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Edhe pse përfundimet e studimeve ndryshojnë, e përgjithshmja është se 60% e burrave dhe 45% e grave do të tradhtojnë në një pikë në martesën e tyre. Arsyet se pse njerëzit tradhtojnë partnerët e tyre janë të ndryshme: disa e pëlqejnë aktin e mashtrimit, disa të tjerë mërziten nga martesa apo ndjehen seksualisht e emocionalisht të injoruar nga partnerët e tyre. Sipas një studimi të Universitetit të New Hampshire, burrat janë për 7% më të prirur se gratë që të tradhtojnë në çift. Për burrat, piku i moshës për tradhti është mosha 55 vjeçare. Ndërsa pabesia e grave ndodh 10-të vjet më herët, në moshën 45 vjeçare. Pas kësaj moshe, trendet e tradhtisë fillojnë të bien, shkruan The Independent. The post Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Pse duhet të kryesh marrëdhënie çdo javë

Marrëdhëniet seksuale ndikojnë në shëndetin e njeriut! Studiuesit e Universitetit të Bristolit për ta vërtetuar këtë, kanë bërë një studim 10-vjeçar për të treguar efektet shëndetësore të një jete seksuale të rregullt. Ja rezultatet e studimit: – Rreziku i vdekjes është mbi 50% më i ulët për njerëzit që të paktën një herë në shtatë ditë përjetojnë të paktën dy orgazma. – Seksi i rregullt (të paktën një herë në shtatë ditë) zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, ndërsa parandalon edhe zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. – Çiftet që kanë marrëdhënie seksuale të paktën katër herë në shtatë ditë kanë lëkurë më të re dhe më të shëndetshme, kështu që ata do të duken gati pesë vjet më të rinj. – Gjatë seksit aktivizohet hormoni i rritjes (somatotropin), që shkatërron radikalet e lira, të cilat janë shkaktare të sëmundjeve të ndryshme kanceroze dhe efekt të mirë në muskuj. Pra seksi ndihmon në luftën kundër kancerit. – Seksi i rregullt është kura më e mirë kundër stresit. – Personat ..

Read More »

Horoskopi i datës 20 Maj 2018

Lërini butësinë që të rrjedhë lirisht. Do të shërbejë për të çimentuar një lidhje të konsoliduar, ose të shkrijë ndrojtjen në një marrëdhënie të porsalindur. Do t’ju duhet të pranoni disa kompromise. Solidariteti është i barasvlershëm me suksesin e ndërmarrjeve. Këtë ditë, humori i juaj është i lidhur me melankolinë, sepse planetët që nuk janë shumë në favorin e juaj. Do të keni apati dhe mungesë motivimi. Për t’ju ngushëlluar, do të keni shumë miq të sinqertë që ju mbështesin. Me mbështetjen e shumë planetëve në harmoni, dita fillon me mbarësi. Të arrini objektivat do të jetë një lojë fëmijësh. Një takim i papritur me një mik të vjetër do të bëjë që të ndryshoni planet për mbrëmjen. Në përgjithësi jeni të përkushtuar, por vullneti i personit që keni në krah ndërhyn për të ndryshuar gjërat, duke bërë që t’ju ndryshojë programin. Do të keni edhe zënka në çift, me grindje të lodhshme për të përcaktuar se kush do të imponojë vullnetin e vet. Ditë me fat. Të ndihmuar nga bashkëpunimi i..

Read More »

Xhudistja nga Kosova, e Artë në Kupën Panamerikane për kadetë

Erza Muminoviq ka fituar medaljen e artë në Kupën Panamerikane që është mbajtur sot në Panama.Trajneri Driton Kuka ka njoftuar se Muminoviq të gjitha luftërat i ka fituar me ippon dhe ka siguruar 100 pikë në ranglistën botërore të xhudisteve. Kjo Kupë shërbente si garë kualifikuese për Lojërat Olimpike për të rinj. “Medaljet u caktua ti ndaj ambasadorja jonë në Panama Zana Zeqiri Rudi,e cila sot ishte krejt ditën afër Erzes dhe Fatosit”, ka shkruar Kuka. “Erza luftërat i fitoj me Ippon dhe shënoj 100 Pikë në Ranglistën Botërore. Faleminderim i veçantë Ambasadores dhe gjithë shqiptarëve prezent në palestër sot”, ka shkruar ai.

Read More »

Tërmet 4.5 ballë në jug të Shqipërisë

Një tërmet me magnitudë 4.5 u regjistrua në orët e mbrëmjes së të shtunës në jug të Shqipërisë.Tërmeti ka rënë rreth orës 18:15 minuta dhe sipas Qendrës Mesdhetare të Sizmologjisë epiqendra ka qenë 23 kilometra në jug-lindje të qytetit të Vlorës, në një thellësi vetëm dy kilometra, raporton TopChannel. Lëkundjet janë ndjerë të lehta në zonat përreth dhe në qytetin e Vlorës. Nuk raportohen dëme materiale, apo njerëzore.

Read More »

Fshati Marali i Malishevës cak i vjedhjeve nga huliganët

Javën që po lëmë pas, në fshatin Marali të Komunës së Malishevës, kanë ndodhur rreth shtatë vjedhje. pra, janë sulmuar rreth shtatë familje duke iu thyer e dëmtuar pronat. Vjedhjet kanë ndodhur në orë të vona të natës, përgjatë javës.Kosova.info përmes telefonit ka kontaktuar komandantin e stacionit të policisë së Malishevës Halil Morina, por nuk është përgjigjur në pyetjet tona në lidhje me ngjarjet që kanë ndodhur në fshatin Marali. Ndërkaq, për Kosova.info është shprehur i shqetësuar njëri nga banorët e këtij fshati i cili ka kërkuar të mbetet anonim për çështje sigurie. Sipas tij janë shtuar vjedhjet në këtë fshat dhe se policia nuk janë duke bërë aq sa duhet. “Jemi të shqetësuar, jemi në panik, policia do duhej të ishte më bashkëpunuese, sepse kur ndodhi vjedhja e parë nuk do duhej të përsëriteshin edhe të tjerat, të frikësuar janë më së shumti fëmijët sepse po presin se në cilën natë do të jetë cak i vjedhjeve shtëpia jonë”, tha bashkëbiseduesi, duke shpresuar se me kaq vjedhjet ..

Read More »

Limaj takon gjeneralin kroat Ante Gotovina

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka takuar në Zagreb gjeneralin kroat Ante Gotovina.Limaj, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se me Gotovinën kanë rikujtuar kohët e vështira kanë kaluar Kosova dhe Kroacia, por edhe ata si individë. Postimi i Limajt: “Ishte kënaqësi e veçantë që sot në rrethana krejtësisht tjera ta takoja në Zagreb, gjeneralin Ante Gotovina. Bashkërisht rikujtuam kohët e vështira në të cilat kanë kaluar vendet tona, por edhe ne si individë. Iu gëzuam sukseseve e të arriturave të vendeve tona. Përkushtimi i shteteve mike Kosovë-Kroaci është thellimi i bashkëpunimit ekonomik dhe integrimet evropiane si mision e interes strategjik i vendeve tona dhe rajonit në tërësi”, ka shkruar Limaj.

Read More »