Home / Tag Archives: kryesore

Tag Archives: kryesore

Një studim konfirmon se kjo pije mund të shkatërrojë kockat tuaja, por të gjithë e pijnë atë thuajse çdo ditë

Një pjesë e dietës së përditshme të pothuajse çdo qytetari është soda ose coca cola. Kjo pije e gazuar është e mbushur me sheqer, ose ëmbëlsues. Ju mund të jeni të vetëdijshëm se kjo pije nuk mund t’ju japë ndonjë përfitim, përveç kënaqësisë së shijes, por ne sjellim një listë të të gjitha efekteve anësore që konsumimi i rregullt i sodës mund të sjellë në trup. 1. Soda dhe osteoporoza Soda përmban kafeinë dhe acid fosforik. Studimi i Osteoporozës Framingham ka testuar dendësinë e mineraleve të eshtrave ose BMD të 1413 grave dhe 1225 meshkujve dhe ata kanë arritur në përfundimin se konsumuesit e rregull kanë rezultuar me një reduktim të ndjeshëm të BMD në brinjët e subjekteve femra, të cilat janë shumë më tepër të prekshme ndaj dobësimit të kockave kur krahasohen me meshkujt. Bazuar në disa studime, arsyeja që qëndron pas këtij fenomeni është sasia e tepërt e fosforit që pengon absorbimin e kalciumit nga trupi. Përveç kësaj, ekspertët kanë pohuar se acidi fosforik që përmban coca co..

Read More »

Abazi zbulon fondet të cilat u përdorën për SHIK-un

Ishte 14 qershori i vitit 2008, kur Kadri Veseli, i njohur si komandant “Luli”, kishte deklaruar mbylljen zyrtare të Shërbimit Informativ të Kosovës, (SHIK), shërbim të cilin e kishte udhëhequr ai për vite me radhë. Por, edhe pse zyrtarisht Veseli kishte deklaruar të mbyllur këtë shërbim famëkeq, në Kosovë shpesh ka zëra që ai është ende aktiv. SHIK-u, shumë herë ka qenë dhe vazhdon të akuzohet për shumë të këqija dhe vrasje që kanë ndodhur në Kosovë, e sidomos vrasjet politike, ku më së shumti nga kjo kishte pësuar Lidhja Demokratike e Kosovës. Lidhur me atë se a vazhdon të jetë ende aktiv SHIK-u në Kosovë, njohësi i zhvillimeve politike dhe analisti, Haki Abazi ka folur për gazetën “Bota sot”. Abazi thotë se fondet e PTK-së janë shfrytëzuar nga SHIK-u dhe PDK-ja. “Veprimet e SHIK-ut janë të pa sqaruara, në çfarë baze ligjore ka vepruar, kush e ka financuar, kush ka dhënë urdhra, në çfarë forme ka mbijetuar financiarisht, çfarë përqindje e fondeve të PTK janë shfrytëzuar për SHIK-..

Read More »

“Air Albania” fluturon për herë të parë në Qershor, pritet ulje e cmimit të biletave

“Air Albania”, kompania shqiptare e fluturimeve, pritet të fillojë transportin e pasagjerëve nga Tirana drejt destinacioneve kryesore në Europë në fund të muajit Qershor. Edhe pse stafi drejtues i “Air Albania”, në bashkëpunim të ngushtë me qeverinë shqiptare, janë duke finalizuar përgatitjet e fundit përpara se avionët të nisin fluturimin, Tv Klan ka mësuar se fillimisht, “Air Albania” do të fluturojë drejtë Romës, Stambollit dhe Londrës, për t’u pasuar nga një program akoma më i plotë, kryesisht me destinacion kryeqytetet europiane më të kërkuara nga pasagjerët. Brukseli, Athina, Milano, Mynihu, Barcelona e shumë destinacione të tjera nuk do të vonojnë të jenë pjesë e fluturimeve të “Air Albania”. Por surpriza do të vijë në muajt e fundit të vitit, kur avionët transoqeanikë të lidhin me një fluturim të drejtpërdrejtë Tiranën me Nju Jorkun. Filozofia e “Air Albania” është kombinimi i biletave ekonomike me çmimet tejet konkurruese në treg, me klasin e biznesit që pritet të jetë i s..

Read More »

Cilat janë grupet e gjakut të përputhshme me njëra-tjetrën?

Jo të gjitha grupet e gjakut janë të përputhshme me njëra-tjetrën. Ekziston në fakt një tabelë e saktë e përputhshmërisë ndërmjet dhuruesit dhe pranuesit, në bazë të grupit të cilit i përket. Në të shkuarën nuk ishte i qartë mekanizmi sipas të cilit gjaku i dhuruesit dhe marrësit duhej të ishin të përputhshëm. Për këtë arsye në shekullin XVI, shumë transfuzione rezultuan të pasuksesshme, duke shkaktuar vdekje të shumta. Vetëm nga viti 1901, falë mjekut dhe biologut vjenez Karl Landshajner u dëshmua se gjaku nuk është i njëjtë tek të gjitha qeniet njerëzore. Landshtajner zbuloi se tek rruazat e kuqe të gjakut janë të pranishme antigjene, dhe se në plazma gjenden antigjenet të quajtur aglutinina; në bazë të kësaj ai arriti të dallojë 3 grupet kryesore të gjakut që u quajtën A, B, dhe 0, të cilave iu shtua një grup më i rrallë AB, i zbuluar vitin pasues nga Von Dekastelo dhe Shturli. Nëse antigjenet ndërmjet dhuruesit dhe marrësit janë të njëjta, trupi është në gjendje të pranojë tr..

Read More »

“Air Albania” fluturon për herë të parë në Qershor drejt destinacioneve kryesore Europiane

“Air Albania”, kompania shqiptare e fluturimeve, pritet të fillojë transportin e pasagjerëve nga Tirana drejt destinacioneve kryesore në Europë në fund të muajit Qershor. Edhe pse stafi drejtues i “Air Albania”, në bashkëpunim të ngushtë me qeverinë shqiptare, janë duke finalizuar përgatitjet e fundit përpara se avionët të nisin fluturimin, Tv Klan ka mësuar se fillimisht, “Air Albania” do të fluturojë drejtë Romës, Stambollit dhe Londrës, për t’u pasuar nga një program akoma më i plotë, kryesisht me destinacion kryeqytetet europiane më të kërkuara nga pasagjerët. Brukseli, Athina, Milano, Mynihu, Barcelona e shumë destinacione të tjera nuk do të vonojnë të jenë pjesë e fluturimeve të “Air Albania”. Por surpriza do të vijë në muajt e fundit të vitit, kur avionët transoqeanikë të lidhin me një fluturim të drejtpërdrejtë Tiranën me Nju Jorkun. Filozofia e “Air Albania” është kombinimi i biletave ekonomike me çmimet tejet konkurruese në treg, me klasin e biznesit që pritet të jetë i s..

Read More »

Qeveria polake shpërblen veten me 10 paga, parlamenti ia ul pagat 20%

Parlamenti i Polonisë, i cili dominohet nga Partia euroskeptike “Ligji dhe Drejtësia” ka miratuar një projektligj për uljen e pagave të deputetëve me 20 për qind, pas kritikave publike ndaj shpërblimeve financiare për ministrat. Parlamenti miratoi ligjin të enjten me një shumicë prej 240 votash, ndërsa partitë kryesore të opozitës abstenuan, shkruan Reuters. Ligji do të shkurtojë shpërblimin e deputetëve nga niveli aktual prej 10,000 zloty ($ 2,802) në muaj, pasi ish kryeministri Beata Szydlo vitin e kaluar vendosi të shpërblejë veten dhe ministrat e kabinetit të saj me më shumë se 10 paga mesatare mujore. Që atëherë, mbështetja për partinë në pushtet është dobësuar, ndikuar kjo edhe nga faktorë të tjerë. Kreu i partisë “Ligji dhe Drejtësia” Jaroslaw Kaczynski muajin e kaluar u bëri thirrje ministrave të japin shpërblimet e tyre financiare për bamirësi dhe paralajmëroi shkurtimet e pagave për anëtarët e parlamentit. The post Qeveria polake shpërblen veten me 10 paga, parlamenti ia..

Read More »

Ky shtet zvogëlon rrogat e deputetëve për 20 %

Parlamenti i Polonisë, i cili dominohet nga Partia “Ligji dhe Drejtësia” ka miratuar një projektligj për uljen e pagave të deputetëve me 20 për qind, pas kritikave publike ndaj shpërblimeve financiare për ministrat. Parlamenti miratoi ligjin me një shumicë prej 240 votash, ndërsa partitë kryesore të opozitës abstenuan, shkruan “Reuters”. Ligji do të shkurtojë shpërblimin […]

Read More »

Një familje kamikaze shpërtheu kishat në Indonezi, shkaktoi 11 viktima

Anëtarët e një familjeje besohet se fshihen pas një vale shpërthimesh që ndodhën në tre kisha në qytetin indonezian Surabaya. Policia thotë se sulmet që lanë të vdekur, paktën 11 vetë dhe dhjetëra të tjerë të plagosur, janë kryer nga një familje me 7 anëtarë. Nëna dhe dy fëmijë ishin dislokuar në kishën kryesore, ndërsa babai dhe tre djemtë synuan kishat e tjera, tha shefi i policisë Tito Karnavian. Sulmi është akti terrorist me më shumë viktima në Indonezi që nga viti 2005. Grupi i Shtetit Islamik ISIS ka marrë përgjegjësinë për shpërthimet. Më parë gjatë ditës, Wawan Purwanto, nga agjencia e inteligjencës e Indonezisë, tha se një grup i frymëzuar nga ISIS, Jemaah Ansharut Daulah (JAD), dyshohej se qëndronte pas sulmit. Ai shtoi se shpërthimet kishin të ngjarë të kishin lidhje me një incident të ndodhur më parë gjatë këtij muaji, ku pesë anëtarë të forcave të sigurisë u vranë gjatë një përplasje 36 orëshe me të burgosurit militant islamist në një burg të sigurisë së lartë në perif..

Read More »

“Shkolla e Magjistraturës shkel ligjin e Vettingut dhe bën testimin në fshehtësi të plotë”

Deputeti i PD-së, Gent Strazimiri, në një dalje për mediat ka bërë të ditur se në kundërshtim me ligjin e Vettingut, Shkolla e Magjistraturës ka zhvilluar testimin e aftësive profesionale të subjekteve të rivlerësimit në fshehtësi të plotë, pa transparencë dhe pa asnjë njoftim publik. Sipas tij, shkolla e Magjistraturës është vënë në shërbimin politik të Edi Ramës për të ndikuar vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve, duke rrëzuar një nga shtyllat kryesore të reformës në drejtësi. “Partia Demokratike nuk do të njohë asnjë proces të rekrutimeve të reja në sistemin e drejtësisë që është i korruptuar, jo transparent dhe i ndikuar politikisht”, ka thënë ndër të tjera Strazimiri. Deklarata Shkolla e Magjistraturës është vënë në shërbimin politik të Edi Ramës për të ndikuar vettingun e gjyqtarëve dhe prokurorëve, duke rrëzuar një nga shtyllat kryesore të reformës në drejtësi. Në kundërshtim me ligjin e vettingut, Shkolla e Magjistraturës ka zhvilluar testimin e aftësive profesionale të..

Read More »

Memoriali i Skënderbeut i nënshtrohet rijetëzimit

Memoriali i Skënderbeut është vendi ku më 2 mars 1444 u mbajt “Besëlidhja e Lezhës” dhe ku më 17 janar 1468 u varros heroi kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeu, i cili do t’i nënshtrohet rijetëzimit këtë verë. Ky restaurim është një vlerë e shtuar për t’i treguar turistëve të huaj vlerat e trashëgimisë sonë kulturore. Projekti i restaurimit për këtë objekt është hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës, si pjesë e kalendarit të restaurimeve të “Vitit të Skënderbeut” dhe është miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve. Në Memorialin e Skënderbeut në Lezhë ndërhyrja e parashikuar nga IMK dhe Ministria e Kulturës qëndron në punimet restauruese në këtë monument si dhe në muret e qytetit antik, në rikonstruksionin e mbulesës, konsolidimin dhe restaurimin e pikturës murale dhe mozaikut. Ka qënë objekt kulti që është përdorur si kishë dhe xhami në periudha të ndryshme. Ky objekt që i përket shek. XIV është e tipit bazilikor me gjatësi 17 m dhe gjerësi 8 m. Në m..

Read More »

“11 pikat” e “planit të Washingtonit”, shuajnë shpresat e Serbisë për Kosovën

Mediat serbe kanë publikuar, siç thuhet, “11 pika kyçe” të dokumentit të titulluar “Plani i mbështetjes së integrimit ndërkombëtar të Kosovës”, i cili u miratua në Washington nga vendet e QUINT-it (SHBA, Gjermania, Franca, Britania dhe Italia). Sipas mediave serbe, në pikat e miratuara në mënyrë të detajuar është hartuar plani i pavarësisë së plotë të Kosovës dhe ndarja e Serbisë dhe Rusisë. Error loading player: Network error Pika kryesore të “letrës së Washingtonit”, janë sovraniteti i plotë i Kosovës dhe anëtarësimi në Kombet e Bashkuara, pastaj presioni mbi të gjitha shtetet anëtare të Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur Kosovën, dhe lobimi në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që të hiqen krejtësisht, apo të mbyllen për opinion mbledhjen e rregullta Këshillit të Sigurimit për Kosovën. Në letër potencohet edhe qëllimi për të shuar çdo nismë për ndarjen e Kosovës, marrja e çfarëdo kompetencash të mundshme ekzekutive të Bashkësisë së Komunave Serbe, pranimi i Kosovës në Interpol, ..

Read More »

U arratisën nga burgu, media greke publikon pamjet e arrestimit të shqiptarëve

Mediat greke kanë publikuar detaje të reja si dhe pamje të arrestimit mbrëmjen e së premtes të dy shqiptarëve që u arratisën nga Porti i Pireut teksa ishin duke u transferuar nga Athina për në burgun e Kretës. Gjithashtu janë publikuar edhe pamje të banesës ku fshiheshin dy shqiptarët e arratisur. Sipas policisë, operacioni u zhvillua në lagjen Nea Filqdelfia të Athinës rreth orës 21:00 të mbrëmjes, sipas orës lokale. Për kapjen e tyre u dërguan forcat speciale të policisë greke. Alfons Doçi dhe Emiljano Halili, dy të dënuarit me burgim të përjetshëm nga drejtësia greke nën akuzat e vrasjes dhe trafikun e lëndëve narkotike, nuk bënë asnjë rezistence gjatë aksionit për kapjen e tyre, sipas mediave greke. Raportimet e fundit informojnë se shqiptarët kanë dhe nuk i përgjigjen pyetjeve të vazhdueshme të oficerëve të policisë. Dhe sidomos çështja kryesore se kush i ka ndihmuar ata, mbetet mister. Autoritetet besojnë se pas arratisjes qëndron një grup i fortë kriminal.

Read More »

I plasi aorta në mësim, historia e dhimbshme e 18-vjeçares në Fier

Pak ditë më parë një 18-vjeçare në Vlorë humbi jetën në mënyrë të papritur teksa ishte në orën e mësimit. Pavarësisht se fillimisht u tha se vajza vuante nga Epilepsia, përgjigja e autopsisë ka treguar se ataku kardiak i ka marrë jetën18 vjeçares nga Vlora, duke u plasur aortën.” E reja që studionte në gjimnazin “Jani Minga”, ishte vajza e madhe e familjes, pasi ka edhe 3 motra të tjera më të vogla. E ëma e kishte lënë të vogël, në moshën 6-vjeçare. Në atë kohë, mamaja 34 vjeçe, ndërroi jetë 4 muaj pasi kishte sjellë në jetë edhe vajzën tjetër, duke e lënë foshnjë motrën e vogël të Gertës. I ati, në pamundësi për të rritur i vetëm dy bijat e tij, një vit pas humbjes së madhe, u rimartua. Gruaja e dytë e babait solli në jetën e Gertës edhe dy vajza të tjera, me të cilat ajo kishte marrëdhënie shumë të mirë. Kjo është historia e vërtetë e vajzës që humbi jetën të mërkurën e 9 majit në Vlorë, e nga i afërmi i saj, shkruan Panorama. Ja cfarë shkruan ai: Gerta iku nga banKa e shkollë..

Read More »

VIDEO/ Momente pikante nga Parlamenti, Rama flet turqisht, Basha me gishta deputetëve të rrethojnë foltoren

Pavarësisht se aktualiteti politik ‘zien’ nga akuzat e opozitës kundër vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, apo edhe dorëheqja e Saimir Tahirit nga mandati, politika ka ‘prodhuar’ edhe momente humori. Kështu, emisioni ‘Kjo javë’ në ‘News24’, sjell disa nga momentet më pikante nga ngjarjet kryesore të shtatë ditëve, përmes rubrikës humoristike. Mes pikanteve të javës ishte edhe momenti kur kryeministri Edi Rama në një takim me dhomën tregtare Shqiptaro-turke përshëndet në turqisht, ndërsa thotë ‘Jakshamllar’. Padyshim pikante ngelen edhe disa nga momentet gjatë tensioneve që u shoqërua seanca plenare e së enjtes, ku shihet se si flet nga vendi deputeti i PS-së Taulant Balla. “Ore foli, foli o Lulzim, foli pra. Do flasësh për kunatin. Meqenëse jemi sot. Hajde pra, fol”. Por pikante ngelet edhe momenti kur kreu i PD-së Lulzim Basha u bën shenjë me dorë deputetëve të tij që të vijnë pranë foltores. Për më tepër ndiqni videon.j.j

Read More »