Home / Tag Archives: maqedonia

Tag Archives: maqedonia

Meta takon zv.kryeministrin e Maqedonisë, në fokus zbatimi i ligjit për gjuhët

Meta takon zv.kryeministrin e Maqedonisë, në fokus zbatimi i ligjit për gjuhët

Presidenti Ilir Meta priti sot Zëvendëskryeministrin e Republikës së Maqedonisë për Çështjet Evropiane, Bujar Osmani. Gjatë takimit u vlerësua rëndësia e madhe e zbatimit të ligjit për gjuhët, që u votua në Maqedoni. Gjithashtu, u diskutua për mundësinë e çeljes së negociatave të anëtarësimit për të dy vendet tona në Bashkimin Evropian, pas Samitit të Sofjes. Në të njëjtën kohë, u diskutua edhe për Samitin e ardhshëm të NATO-s, dhe domosdoshmërinë që Maqedonia të marrë ftesën për anëtarësim në Aleancë./e.e

Read More »

Maqedoni, tërhiqen nga përdorimi paratë e letrës me vlerë 10 dhe 50 denarë

Nga dita e marte qytetarët do të mund t’i përdorin bankënotat e reja të plastikës në këto vlera. Kurse monedhat e letrës do të keni afat një vit për t’i ndërruar në bankat komerciale. Pas kësaj datë, këmbimi i parave mund të bëhet vetëm në Bankën Popullore të Maqedonisë. Në Maqedoni për herë të parë hyjnë në treg paratë e plastikës. Me këtë, njoftojnë nga Banka Popullore, vendi do të bëhet pjesë e vendeve të cilat bankat qendrore veç se kanë filluar procesin për përdorimin e këtij lloji të monedhave të valutës nacionale. Maqedonia iu bashkëngjit Australisë, e cila këto lloj bankënota i përdor qysh nga viti 1988. Të njëjtat përdorën edhe në Kanada, Britani të Madhe, Zelandë të Re, Maldive, Romani etj. Dallimi mes bankënotave të letrës dhe këto plastike, është se materiali që përdorët për të dytat është më i fortë dhe më i qëndrueshëm, dhe nga Banka Popullore thonë se në krahasim me ato të letrës këto nuk dëmtohen dhe kanë jetëgjatësi më të madhe. Ndryshe, bankënotat e letrës me vler..

Read More »

Bardhi ka ushtruar goditjet e lira për sonte

Enis Bardhi sonte pritet të jetë titullar kundër Barcelonës, në ndeshjen e parafundit të La Ligës. “Snajperi” shqiptar deri tani ka shënuar pesë gola në këtë sezon, kurse Messi një më shumë. Shqiptari nga Maqedonia nuk do të lëshoj rastin, nëse i jepet, të arrijë yllin argjentinas për sa i përket golave. Për këtë arsye në stërvitjen e fundit para ndeshjes së sotme, Bardhi ka ushtruar goditjet e lira dhe është gati që së paku njëherë t’i shënoj kampionit të ri. Marca spanjolle publikoi një video nga stërvitja e vecantë e Bardhit dhe goditjet e tija të lira, si paralajmërim për ndeshjen e sotme. Videon mund ta ndiqni këtu: http://www.marca.com/futbol/levante/2018/05/12/5af6c724268e3ee2598b45a0.html

Read More »

Gashi paralajmëron hyrjen e BESËS në Qeveri

Afrim Gashi, kryetar i Lëvizjes BESA, krahu i Shkupit, mbrëmë ka qenë në takime me anëtarë dhe simpatizantë në Kërçovë, ku ka paralajëmruar se së shpejti partia e tij do të mund të jetësë pjesë e Qeverisë reformatore të kryeministrit Zoran Zaev. “Kjo ndodhë pasi Maqedonia lëviz me sukses drejt strukturave euroatlantike dhe ky moment na bën më optimistë”, ka thënë Gashi. /Medial.mk/

Read More »

Ivanov: Turqia në mënyrë parimore përdor emrin tonë kushtetues

“Në vend se të konstatojmë problem, duhet të ofrojmë zgjidhje kreative”, ka thënë kryetari Gjorge Ivanov në forumin e sotëm global për lidership që po mbahet në Stamboll. Në fjalimin e tij, ai ka treguar disa propozime me të cilat do të përmirësohej rendi botëror. Përveç nevojës për etikë të re globale, Ivanov ka theksuar edhe nevojën për debat të hapur në institucionet multilaterale, njoftojnë nga kabineti i kryetarit. Ivanov ka folur edhe për problemet që lindin si pasojë e të vërtetës të relativizuar dhe manipulimit me mendimin publik, duke theksuar se pa respektin e fjalës së dhënë, do të zhduket edhe besimi në sistemin. Mjafton që të shohim gjendjen e të drejtës ndërkombëtare, Maqedonia shtate vite pret që ta respektohet vendimi i Hagës që e dha në vitin 2011 lidhur me bllokadën greke për NATO-s. “Një nga anëtarët e rralla të NATO-s, që respekton vendimin e Hagës është Turqia, e cila gjithnjë në mënyrë principiele përdor emrin tonë kushtetues. Dhe për këtë jemi shumë mirënjoh..

Read More »

Mediat greke: Marrëveshja do të arrihet tani, do të kompletohet për dy vite

Arritja e marrëveshjes tani dhe jetësim gradual të kësaj marrëveshje për dy vjet janë dy karakteristikat që përshkruajnë skenarin që gjendet në tavolinën e bisedimeve për çështjen e emrit të cilën e publikon numri i përjavshëm i gazetës greke “Ta nea”. “Përgjatë leximit të parë, elementi më i rëndësishëm i këtij version të marrëveshjes është paraqitja e qëllimit që fqinjët të pranojnë përdorimin gjithëpërfshirës “Erga-Omnes”, emri të cilin do të dakordohet (kryesojnë emrat Maqedonia e Epërme, Maqedonia e Re)”, shkruan gazeta duke komentuar se pala maqedonase ndryshon qëndrimin për përdorimin e emrit kushtetues brenda vendit. Sipas informatave të gazetës, marrëveshja nuk mundet të bëhet tani dhe menjëherë por duhet kohë, më së shumti do të zgjaste dy vjet për implementimin e “Erga-Omnes”. Ana maqedonase ka konsideruar, shkruan “Ta Nea”, se kjo periudhë dyvjeçare është e mjaftueshme që të bëhen ndryshimet e nevojshme kushtetuese, qoftë me ose pa shpalljen e zgjedhjeve te reja. Siç s..

Read More »

Tuna nuk e harron zanatin e vjetër, ja si po provokon

Këngëtarja e njohur nga Maqedonia, Altuna Sejdiu, cdo here paraqitet me stil dhe me sharm, shkruan ORAvip. Ajo para një viti është bërë nënë për herë të pare, ajo ka lindur një djalë dhe e pagëzoi me emrin Tian. Tuna edhe pse është nene ajo i çmend të gjithë me ndjekësit e saj ne rrjetin social Instagram. Se fundmi Tuna ka postuar ne InstaStory një fotografi nga një aheng, por që provokon përsëri duke prekur pjesën intime

Read More »

Kështu e hodhi vallen Ali Ahmeti në dasmën e djalit të Azis Pollozhanit

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti i ka paraprirë atmosferës në dasmën e djalit të Azis Pollozhanit, rektorit të Universitetit “Nënë Tereza” në Shkup. Por përpos Ahmetit aty ishte edhe kreu i lartë i BDI-së dhe shumë personalitete të jetës publike nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e trevat tjera ku pati një atmosferë madhështore në hotelin “Excluzive” në Veleshtë. (INA) Foto: The post Kështu e hodhi vallen Ali Ahmeti në dasmën e djalit të Azis Pollozhanit appeared first on Iliria News Agency.

Read More »

Lufta e Harun Aliut për shqiptarët… Flet vëllai i tij në përvjetorin e vrasjes së Kushtrimit (VIDEO)

Familjarë, bashkëluftëtarë dhe miq nga Maqedonia dhe Kosova nderuan me homazhe veprën e Harun Aliut, Komandant Kushtrimi, me rastin e 8-vjetorit të rënies së tij. Para homazheve, në fjalët e rastit, vllai i Komandant Kushtimit, Llokman Aliu falënderoi organizatorët Vedat Tahiri nga Kosova dhe Shefit Xhaferin nga Gostivari, për ceremoninë e homazheve. Ndër të tjera […]

Read More »

Vëllai i Harun Aliut dha një porosi në përvjetorin e vrasjes së Kushtrimit (VIDEO)

Familjarë, bashkëluftëtarë dhe miq nga Maqedonia dhe Kosova nderuan me homazhe veprën e Harun Aliut, Komandant Kushtrimi, me rastin e 8-vjetorit të rënies së tij. Para homazheve, në fjalët e rastit, vllai i Komandant Kushtimit, Llokman Aliu falënderoi organizatorët Vedat Tahiri nga Kosova dhe Shefit Xhaferin nga Gostivari, për ceremoninë e homazheve. Ndër të tjera ai tha se veprat e Harun Aliut me miq e përkujtojnë me veprimtarinë e Hasan Prishtinës. The post Vëllai i Harun Aliut dha një porosi në përvjetorin e vrasjes së Kushtrimit (VIDEO) appeared first on Iliria News Agency.

Read More »

Agjencia e intelegjencës: Maqedonia ishte cak i kërcënimeve gjatë ndërrimit të pushtetit

Maqedonia vitin e kaluar ka qen cak i kërcënimeve hibride në disa momente kyçe, sidomos gjatë ndërrimit të pushtetit dhe marrëdhënieve me fqinjët, thuhet në raportin vjetor të Agjencisë së Inteligjencës së Republikës së Maqedonisë (AIRM), raport që në mars të 2018 ishte prezantuar para komisionit Kuvendor për mbikëqyrje të DSK-së, tani është edhe në […]

Read More »

Nimic: Takimi për emrin pozitiv, por pati edhe tensione (VIDEO)

As pas raundit të sotëm të negociatave në Athinë, çështja e emrit nuk mori epilog konkret. Pas bisedimeve 5 orëshe mes krye-diplomatëve Nikolla Dimitrov e Nikos Kocias dhe ndërmjetësit të OKB-së, Metju Nimic ky i fundit nuk zbuloi detaje nëse janë tejkaluar dallimet kryesore mes palëve. Nimic vetëm tha se takimi ishte pozitiv dhe se i paraprin takimit të dy kryeministrave, Zoran Zaev dhe Aleksis Ciprastë cilët pritet të takohen më 17 maj në Sofje në kuadër të Samitit të vendeve anëtare të BE-së dhe atyre kandidate. Ishte takim serioz. Palët mundohen ta zgjidhin çështjen e emrit. Gjithçka që mund të ju them është se kishim takim shumë serioz, punuam fort, intensivisht. Kemi bërë punë pozitive. Ministrat do t’i informojnë kryeministrat e tyre, që do të takohen javën e ardhshme më 17 maj në Sofje – tha Metju Nimic, Ndërmjetës i OKB-së. Nga ana tjetër, mediat greke gjatë ditës raportuan se zgjidhja është shumë afër. Sipas tyre, në tavolinën e negociatave ishte skenari që marrëveshja të ..

Read More »

Maqedonia përballet me mungesë të infermierëve

Unioni i Infermierëve në Ditën Ndërkombëtare të tyre alarmon për situatën e rëndë që mbretëron në këtë lëmi. Ata kërkojnë nga autoritete kompetente rritjen e pagave dhe krijimin e kushteve më të mira për punë, në të kundërtën, në rast se kërkesat e tyre do të hasin në vesh të shurdhër, atëherë zgjidhjen e shohin […]

Read More »

Zbulohet një vatër prostitucioni në Gostivar

Dy shtetase të Serbisë dhe një nga Maqedonia mbrëmë janë arrestuar dhe dërguar në stacionin policor në Goativar nën dyshimin se ka keqpërdorur qëndrimin turistik në Maqedoni dhe kanë ndërmjetësuar në prostitucion dhe trafikim me qenie njerzore, njoftojnë nga SPB e Tetovës. Të akuzuarat janë kapur

Read More »