Home / Tag Archives: maqedonise

Tag Archives: maqedonise

Meta takon zv.kryeministrin e Maqedonisë, në fokus zbatimi i ligjit për gjuhët

Meta takon zv.kryeministrin e Maqedonisë, në fokus zbatimi i ligjit për gjuhët

Presidenti Ilir Meta priti sot Zëvendëskryeministrin e Republikës së Maqedonisë për Çështjet Evropiane, Bujar Osmani. Gjatë takimit u vlerësua rëndësia e madhe e zbatimit të ligjit për gjuhët, që u votua në Maqedoni. Gjithashtu, u diskutua për mundësinë e çeljes së negociatave të anëtarësimit për të dy vendet tona në Bashkimin Evropian, pas Samitit të Sofjes. Në të njëjtën kohë, u diskutua edhe për Samitin e ardhshëm të NATO-s, dhe domosdoshmërinë që Maqedonia të marrë ftesën për anëtarësim në Aleancë./e.e

Read More »

“MAPO” tallet me traditën e shqiptarëve të Maqedonisë

Portali “MAPO” që transmeton lajme të përditshme online, në shkrimin e fundit të tij, ka transmetuar se është e “çuditshme” tradita e shqiptarëve të Maqedonisë, që merren me sportin e mundjes. “MAPO” shkruan: Tradita e çuditshme e fshatit shqiptar në Maqedoni, burrat përleshen… Studeniçani (ose Karshiaka) është një ndër fshatrat-komunë të shqiptarëve të Maqedonisë, ndër më të njohurat. E rrethuar me komuna maqedonase, si Sopishta, Kisella Voda, Zelenikova dhe Velesi, ajo me shpirt kombëtar arrin të ruajë identitetin pa u ndikuar nga fqinjët sllavë. E gjitha kjo falë karakterit unifikues të banorëve që me vite të tëra vetëorganizhen në aktivitete e manifestime me karakter tradicional. The post “MAPO” tallet me traditën e shqiptarëve të Maqedonisë appeared first on Iliria News Agency.

Read More »

Veterani Tito Petkovski rizgjidhet lider i PRSD-së

Tito Petkovski është rizgjedhur lider i Partisë së Re Socialdemokrate. Në përvjetorin e trimbëdhjetë i formimit të partisë Patkovski fitoi edhe një mandat të ri për udhëheqjen e partisë, transmeton Portalb.mk. Vendosja e një njësie zgjedhore në Republikën e Maqedonisë është ajo që shpreson Petkovski, duke besuar se LSDM-ja do të mbetet në ndryshimet e premtuara në legjislacionin zgjedhor që e ka prentuar. “Optimizmin e shoh në ndryhimet eventuale në legjislacionin zgjedhor, që tashmë është paralajmëruar, në drejtim të një njësie zgjedhore, me lista të hapura”, tha Petkovski. The post Veterani Tito Petkovski rizgjidhet lider i PRSD-së appeared first on Iliria News Agency.

Read More »

Emri drjet zgjidhjes, Zaev Cipras takohen më 17 Maj (VIDEO)

Më 17 maj në Sofje do të takohen kryeministrat të Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras, për të vazhduar bisedimet për të gjetur zgjidhje për çështjen e emrit. Zaev në prill deklaroi se kur publiku të dëgjojë paralajmërimin për takimin e ardhshëm me kryeministrin grek Aleksis Cipras, ajo do të thotë se ka […]

Read More »

Avokatë shqiptarë: Po diskriminohemi nga Oda e Avokatëve

Avokatët shqiptarë ndjehen të diskriminuar nga Oda e Avokatëve të Maqedonisë. Në konferencë për media, disa nga avokatët thanë se diskriminimi etnik në Odën e Avokatëve është tepër i madh, por se edhe kuvendi i mbajtur është organizuar me shumë padrejtësi. Sipas avokatit Naser Raufi, prej 272 delegatëve të pranishëm në Kuvend, janë zgjedhur vetëm shtatë shqiptarë, edhe pse, siç nënvizoi, numri i avokatëve shqiptarë në vend sillet prej 15 deri në 20 për qind. Avokati Raufi tha se nga qytetet më të mëdha shqiptare nuk ka asnjë përfaqësues shqiptar të zgjedhur. NASER RAUFI, AVOKAT: “Kjo nuk do të mund kështu të kalojë. Ne si avokat shqiptarë do të jemi të detyruar për të marrë masa radikale për t’u rregulluar kjo padrejtësi. Si për shembull që të formojmë edhe ne një odë paralele që kjo përqindje të jetë më korrekte ashtu siç duhet. Si ilustrim themi që nga qyteti i Tetovës nuk ka asnjë praktikisht në udhëheqësinë e Odës së Avokatëve, nuk ka as nga Struga, as nga Dibra, ka vetëm një përf..

Read More »

AVOKATËT SHQIPTARË ANKOHEN SE DISKRIMINOHEN NGA ODA E AVOKATËVE

Avokatët shqiptarë ndjehen të diskriminuar nga Oda e Avokatëve të Maqedonisë. Në konferencë për media, disa nga avokatët thanë se diskriminimi etnik në Odën e Avokatëve është tepër i madh, por se edhe kuvendi i mbajtur është organizuar me shumë padrejtësi. Sipas avokatit Naser Raufi, prej 272 delegatëve të pranishëm në Kuvend, janë zgjedhur vetëm shtatë shqiptarë, edhe pse, siç nënvizoi, numri i avokatëve shqiptarë në vend sillet prej 15 deri në 20 për qind. Avokati Raufi tha se nga qytetet më të mëdha shqiptare nuk ka asnjë përfaqësues shqiptar të zgjedhur. NASER RAUFI, AVOKAT “Kjo nuk do të mund kështu të kalojë. Ne si avokat shqiptarë do të jemi të detyruar për të marrë masa radikale për t’u rregulluar kjo padrejtësi. Si për shembull që të formojmë edhe ne një odë paralele që kjo përqindje të jetë më korrekte ashtu siç duhet. Si ilustrim themi që nga qyteti i Tetovës nuk ka asnjë praktikisht në udhëheqësinë e Odës së Avokatëve, nuk ka as nga Struga, as nga Dibra, ka vetëm një përf..

Read More »

Xhaferi: Ligji për gjuhën shqipe do të dërgohet për publikim në Gazetën Zyrtare

Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka thënë se Ligji për përdorimin e gjuhëve do të dërgohet për publikim në Gazetën Zyrtare, kur ai do të vlerësojë se është koha e duhur, por nuk ka precizuar kur kjo mund të ndodhë.Në një intervistë për “Radio Evropa e Lirë”, ai ka thënë se duke marrë parasysh se nuk ka afate ligjore, ai ka thënë se kur do të jetë koha e duhur ligji do të publikohet në Gazetën Zyrtare. Ai nuk dëshiron të komentojë zërat se partia shqiptare në pushtet, BDI-ja, është duke e kalkuluar me Ligjin e gjuhëve dhe është duke luajtur lojën ‘ftohtë-nxehtë’ dhe në rast të zgjedhjeve të reja parlamentare, sërish ta aktualizojë gjuhën shqipe. “Nuk dua të komentoj atë që thoni ju. Mendoj se ky nuk është qëndrim dhe kalkulim i BDI-së, por e asnjë ndonjë partie tjetër, pasi ligji tashmë është sjellë për herë të dytë dhe nuk ka asnjë kalkulim që të bëhet ajo që thoni”, ka thënë Xhaferi.

Read More »

Maqedoni, tërhiqen nga përdorimi paratë e letrës me vlerë 10 dhe 50 denarë

Nga dita e marte qytetarët do të mund t’i përdorin bankënotat e reja të plastikës në këto vlera. Kurse monedhat e letrës do të keni afat një vit për t’i ndërruar në bankat komerciale. Pas kësaj datë, këmbimi i parave mund të bëhet vetëm në Bankën Popullore të Maqedonisë. Në Maqedoni për herë të parë hyjnë në treg paratë e plastikës. Me këtë, njoftojnë nga Banka Popullore, vendi do të bëhet pjesë e vendeve të cilat bankat qendrore veç se kanë filluar procesin për përdorimin e këtij lloji të monedhave të valutës nacionale. Maqedonia iu bashkëngjit Australisë, e cila këto lloj bankënota i përdor qysh nga viti 1988. Të njëjtat përdorën edhe në Kanada, Britani të Madhe, Zelandë të Re, Maldive, Romani etj. Dallimi mes bankënotave të letrës dhe këto plastike, është se materiali që përdorët për të dytat është më i fortë dhe më i qëndrueshëm, dhe nga Banka Popullore thonë se në krahasim me ato të letrës këto nuk dëmtohen dhe kanë jetëgjatësi më të madhe. Ndryshe, bankënotat e letrës me vler..

Read More »

Ligji për gjuhët, ja kur do ta dërgon Xhaferi në Gazetën Zyrtare

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi thotë se ligjin për përdorimin e gjuhëve do ta dërgojë në Gazetën Zyrtare, kur do të vlerësojë se është koha e duhur, por pa dhënë ndonjë afat kohor. Duke pas parasysh se nuk ka afate për shpalljen e ligjit për përdorimin e gjuhëve, vlerësojë se në kohën e duhur dhe kur do të vlerësojë se duhet Ligji të dërgohet në Gazetën Zyrtare, ai do shpallet dhe më pas institucionet kompetente të deklarohen për tekstin e Ligjit gjegjësisht dilemat që u thanë në opinion, deklaroi Xhaferi në intervistën javore të Radios Evropa e Lirë. The post Ligji për gjuhët, ja kur do ta dërgon Xhaferi në Gazetën Zyrtare appeared first on Iliria News Agency.

Read More »

Shkupjani e gjen fëmiun e zhdukur 10 vjeçar në Nish të Serbisë

Për një rast të pazakontë ka informuar sot policia e Maqedonisë. Shkupjanib44 vjeçar me iniciale A.M. ka njoftuar se më 11 maj e ka gjetur në Nish të Serbisë djalin e tij 10 vjeçar të zhdukur 4 ditë më parë, shkruan Gazeta Lajm. Ai ishte denoncuar i zhdukut më 7 maj të këtij viti. Policia nuk ka dhënë më tepër detaje për rastin.

Read More »