Home / Tag Archives: menjehere

Tag Archives: menjehere

Gjendet i vdekur 30 vjeçari në Prishtinë në bunarin e fqinjit

Policia e Kosovës ka konfirmuar se në rreth orës 20:00, në lagjen Kodra e Trimave në Prishtinë është nxjerrë trupi i pajetë i një personi 30-vjeçar nga një puset. Lajmin e ka konfirmuar Agron Borovci, zyrtar për media në Policinë e Kosovës për rajonin e Prishtinës. Ai ka thënë se rreth orës 20:00 policia ka pranuar një informacion i cili ka rezultuar me një person të vdekur, raporton televizioni publik. “Policia e Kosovës ka marrë informacione për rastin dhe menjëherë ka dal në vendin e ngjarjes. Zjarrfikësit kanë nxjerr trupin e një personi të pajetë nga një puset. Policia ka filluar të grumbullojë informacione si dhe ka filluar hetim lidhur me rrethanat e rastit”, ka deklaruar Borovci.

Read More »

(Video) Momenti kur Forcat e Reneas shpëtojnë turistin që ra tek “Shpella e Pëllumbasit”

Dy turistë shqiptarë kanë rënë nga lartësia paraditen e sotme në vendin e njohur si “Shpella e Pëllumbasit” në Tiranë. Disa orë më pas, është bërë e mundur nxjerrja e njërit prej tyre. Ngjarja ndodhi rreth orës 12:15, ndërsa në orën 15:15 u njoftua se me ndërhyrjen e forcave të policise dhe atyre zjarrfikëse u bë e mundur nxjerrja e njërit prej tyre. Në pamjet e publikuara nga operacioni i shpëtimit, duket edhe terreni i vështirë ku ranë dy të rinjtë. Mësohet se shtetasi F. D., rreth 21 vjeç, u nxorr nga gryka e kanionit, dhe fatmirësisht ndodhet në gjendje të mirë shëndetësore. Nga rrëzimi ka pësuar dëmtime të lehta, dhe menjëherë është dërguar për kontroll në spital. Ndërkaq vijojnë kërkimet për turistin e dytë, shtetasin me inicialet Xh.S, i cili dyshohet të jetë marrë nga rrjedha e ujit. NJOFTIMI I POLICISË Më datë 19.05.2018, rreth orës 12:15, te “Shpella e Pëllumbasit”, kanë rënë nga lartësia shtetasit Xh. S., dhe F. D., ( pjesë të një grupi turistësh shqiptar). Shtetasi Xh. S., ..

Read More »

FOTO/ Rrëzohet avioni me 104 pasagjerë në bord, vetëm 3 të mbijetuar

Një ngjarje tragjike ndodhi sot në Kubë, aty ku më shumë se 100 njerëz humbën jetën pas rrëzimit të një avioni, ndërsa 3 të mbijetuarit janë në gjendje kritike për jetën. Avioni i “Cubana Airlines” pësoi defekt pasi u ngrit nga aeroporti “Jose Marti” në Havana këtë pasdite. Mediat shtetërore raportuan se ishin 104 vetë në bordin e një avioni që u rrëzua menjëherë pas ngritjes. Aeroplani Boeing 737 po shkonte në qytetin kuban të Holguinit. Ai kishte 104 pasagjerë dhe 9 pjesëtarë të huaj ekuipazhi. “Fatkeqësisht jemi përpara një aksident ajror. Lajmet nuk janë premtuese, pasi duket se ka një numër tejet të lartë viktimash”, citohet të ketë thënë Diaz-Canel, presidenti i zgjedhur pak ditë më parë në Kubë. Avioni ishte marrë me qira nga kompania shtetërore “Cubana de Aviacion”, nga një kompani meksikane “Damojh”, thekson më tej agjencia kubane e lajmeve “Prensa Latina”. Ekipe emergjencash, zjarrfikës dhe ambulanca shkuan në vendngjarje. Radioja “Havana Cuba” njoftoi përmes “Twitter”..

Read More »

Azet si asnjë tjetër, kënga emocionale e tij kushtuar nënës me tekst prekës bazuar në ngjarje të vërtetë – nga ikja prej luftës në Kosovë, te burgu, e deri te maja e suksesit me albumin “Fast Life”

Azet si asnjë tjetër, kënga emocionale e tij kushtuar nënës me tekst prekës bazuar në ngjarje të vërtetë – nga ikja prej luftës në Kosovë, te burgu, e deri te maja e suksesit me albumin “Fast Life” I shohim duke bërë këngë ku përshkruajnë kinse jetën luksoze dhe me shumë femra. Po flasim për reperët shqiptarë të cilët ka kohë që i kanë lënë vlerët sociale dhe familjare me një anë, duke preferuar këngë kryesisht komerciale pa ju qasur realisht jetës së tyre dhe rrugëtimit deri te suksesi. Një këngë për nënën! Atë që askush nuk e ka bërë deri tash nga hip hop skena shqiptare, e bëri një shqiptar tjetër në një skenë edhe më të madhe, atë botërore, duke mos u turpëruar teksa pasqyron realitetin e tij prej nga ka ardhur, të gjitha vështirësitë një nga një. Ai thotë se luksi nuk është diçka e jashtëzakonshme për të, pasi që për të ka punuar shumë dhe se për të rruga ka nisur nga zeroja. Gjatë kësaj pjese të parë të tekstit Azet flet për vështirësitë që kishte nëna e tij pasi i vdiq gjyshj..

Read More »

Mrekullitë mjekësore dhe shkencore të ujit të Zem Zemit

Në vitin 1971 një mjek Egjiptian ka thënë për “European Press” se kinse uji i Zemzemit është i ndotur dhe jo i mirë për pije pasiqë,burimi i ujit të Zemzemit ndodhet nën nivelin e objekteve banuese dhe ujrat e ndotur derdhen në këtë burim,ashtu që uji i Zemzemit nuk është i shëndetshëm për pije. Kjo u bë si shkak që mbreti Fejsal i Arabisë saudite menjëherë urdhëroi Ministrinë e Bujqësisë dhe Resurseve që të shqyrtojë dhe të dergojë mostër të ujit zem-zem në laboratoret europiane për të testuar pijshmërinë e tij. Më pas ministria urdhëroi “Xheddah Pawer” dhe “Desalination Plants” për t’u kujdesur rreth kësaj çështje dhe te angazhojë një grupë ekspertësh të mbrendshëm dhe të huaj që në laboratoret më të njohura botërore të bëhet analiza e ujit të Zem-zemit,kurse Muinudin Ahmed ishte përgjegjës për tubimin e këtyre analizave laboratorike. Gjatë marjes të ujit nga burimi i Zemzemit për analiza kanë mbetur të çuditur ata që ishin prezent kur panë se sa i ngushtë është vet vendi prej ku ..

Read More »

Audiopërgjimi doli nga PS?/ Përgjigjet Berisha: “Plumbi në zarf” që Tahiri i dërgoi Ramës ndezi një beteje të egër

I pyetur nëse audiopërgjimi për vëllain e Xhafajt doli nga Partia Socialiste, ish-kryeministra Berisha i ftuar në ‘Studio e Hapur’ tha se “plumbi në zarf” që Tahiri i ka dërguar Ramës, i ka shtuar tensionet. Gjithashtu Berisha tha se kjo është një betejë e egër mes Xhafajt e Tahirit, që filloi direkt sapo Xhafaj u zgjodh ministër. Vasili: Ka zëra se audiopërgjimi vjen nga segmente të mazhorancës si pasojë e luftës së brendshme në PS. Ju thatë që nuk është rastësishme që përgjimi del menjëherë pasi lë mandatin ish-ministri Tahiri. Çfarë donit të thonit se audiopërgjimet janë nga brenda PS-së dhe se audiopërgjimi nuk është i rastësishëm? Berisha: Njerëzit e thonë këtë me të drejtë për shkak të një beteje të egër që shpërtheu mes Xhafajt e Tahirit sapo Xhafa mori frenat e ministrisë. Po të dëgjosh fjalën e Tahirit të fundit, të dorëheqjes ai pasi i çon Ramës me kod plumbin në zarf duke i thënë se po fole ti nxjerr këto këto, sulmin politik frontal të famshëm ja bën Xhafajt. Çani: “Cil..

Read More »

Horoskopi i datës 14 Maj 2018

Nëse në punë doni të jeni i qetë, përmbajuni në mënyrë të përpiktë rregullave dhe shmangni kundërshtimin e vazhdueshëm të veprimeve të eprorëve. Jeni të papërmbajtshëm edhe për gjërat me të vogla. Organizohuni mirë, pushoni më shumë, zbavituni me miqtë. Me Hënën armiqësore mund të keni mosmarrëveshje me një familjar, që ndërhyn në punët tuaja. Nuk keni fare dëshirë t’i thoni sesi doni të silleni. Do të keni pika të përbashkëta me dikë që ka ditur t’ju tërheqë vëmendjen, por nuk do të jetë e lehtë të pajtoheni. Në ambientin që frekuentoni ka persona me të cilët keni të përbashkëta, por duke qenë se jeni i zënë me çështje të përditshmërisë, nuk e kuptoni. Mos ëndërroni udhëtime dhe ndryshime në vende utopike, nuk është koha të merrni nisma të reja. Pozicioni i Hënës do të bëjë që situata të acarohet. Luftojini mendimet e këqija me një shëtitje në park apo duke dëgjuar muzikën tuaj të preferuar. Mund të bëni njohje të reja, të këndshme. Do të përjetoni emocione të bukura. Keni dëshirë..

Read More »

Vuçiq thotë se do të kërkojë llogari për bombardimet e NATO’s në Kosovë Dikush duhet te jap llogari

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gati 20 vjet pas bombardimeve të NATO-s në Kosovë, është ankuar se nga kjo kampanjë po pësojnë ende shumë qytetarë serbë. Gjatë hapjes së Institutit të ri të Onkologjisë në Beograd, Vuçiq deklaroi se municioni i përdorur gjatë kampanjës së NATO-s kundër ish-Jugosllavisë, përmbante sasi të madhe të uraniumit të varfëruar, gjë që sipas tij edhe në ditët e sotme po ndikon për të keq në shëndetin e popullatës serbe. “Sot, në Institutin Onkologjik kam mësuar se çdo ditë e më shumë fëmijë po diagnostifikohen me kancer në vendin tonë. Do të jem i sinqertë, fillimisht unë nuk i kam besuar teoritë për uraniumin e varfëruar, por sot, pas bisedave me doktorë, e kuptova që uraniumi i varfëruar është njëri nga shumë faktorët që shkakton kancerin në moshë të hershme”, u shpreh Vuçiq, përcjell lajmi.net. Madje Vuçiq shtoi se Serbia do të kërkojë llogari për një gjë të tillë. “Ky është një krim i paprecedent, dhe ne si shtet do të merremi shumë seriozisht me..

Read More »

Myslimanët dhe urrejtja kundër hebrenjve: E re apo e vjetër?

Politologu David Ranan ka polarizuar me tezat e tij për antisemitizmin mysliman. Ai kërkon një qëndrim më të diferencuar ndaj qëndrimeve antisemitiste në Europë dhe Lindjen e Mesme. Mobing kundër nxënësve hebrenj, sulm kundër një personi me kipa në Berlin, dy reperë gjermanë që me vargje këngësh pa shije dhe të perceptuara si antisemite morën një çmim: Antisemitizmi duket se po marshon në Gjermani. Sipas një statistike aktuale për kriminalitetin, Ministria Federale e Punëve të Brendshme thotë se ai ka shënuar rritje të lehtë në 2017-n, 2,5% të veprave penale me motive politike, ku mes tyre shënohen edhe sulmet kundër hebrenjve apo qendrave të tyre. Si autorë të sulmeve dalin në pah gjithnjë e më shumë myslimanë. Komunitetet hebraike i tremben rritjes së numrit të emigrantëve nga rajone arabe se mund të rritet edhe numri i antisemitëve në Gjermani. Politologu gjermano-britanik dhe ekspert i antisemitizmit, David Ranan i është ofruar këtij debati me librin e tij „Antisemitizmi myslim..

Read More »

UP-së i duhen edhe 200 veta staf akademik dhe joakademik

Universiteti i Prishtinës ditë më parë ka shpallur konkurs për personel të ri akademik dhe administrativ. Me këtë konkurs UP-ja shpreson ta shmangë mbylljen e shumë programeve në UP shkaku i mungesës së stafit akademik.Rektori i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, menjëherë pas hapjes së këtij konkursi ka kërkuar nga Ministra e Arsimit, e Shkencës dhe e Teknologjisë (MAShT) të mos ndërhyjë politikisht në autonominë universitare dhe të mundësojë zgjedhje të stafit që i mungon UP-së. Por, edhe pse ky konkurs është shpallur, sipas të parit të UP-së, rektorit Marjan Dema, nuk e zgjidh në tërësi rrezikun që u kanoset disa programeve të UP-së për mbyllje pasi, sipas tij, për 13 njësitë akademike nevojiten edhe 200 profesorë. “Mungesë të stafit akademik ka në të gjitha njësit akademike, mirëpo në disa prej tyre ai problem është më i theksuar. Prinë Fakulteti i Inxhinierisë Kompjuterike, Fakulteti i Mjekësisë, i Bujqësisë, i Filologjisë, i Sportit. Po t’i kishim edhe 200 veta staf akadem..

Read More »

Elbasan/ Zjarr i madh te rafineria e naftës, tymi ‘pushton’ qytetin

Një zjarr me përmasa të mëdha ka rënë te rafineria e naftës në Elbasan. Tri automjete të shërbimit zjarrfikës kanë shkuar menjëherë në vendngjarje. Tymi dhe flakët kanë pushtuar një hapësirë të madhe pasditen e sotme. Nuk janë të qarta shkaqet se pse ka rënë zjarri. Rafineria e Naftës prej kohësh është një nga ndotësit më të mëdhenj të Elbasanit. Shefi i shërimit zjarrfikës Tajar Alla tha se situata është nën kontroll të plotë.

Read More »

Ja sa orë duhen saktësisht për të bërë miq, sipas shkencës

Kur ishit fëmijë ishte shumë e thjeshtë për të krijuar miqësi. Mjafton të pëlqenit të njëjtat lojëra apo filma vizatimorë dhe menjëherë quhesh ‘shok i ngushtë’. Në vitet e mëvonshme bëhet disi e vështirë të krijosh miqësi kaq shpejt. Megjithatë nuk është me nevoja ta vrasim mendjen nëse mund ta quajmë dikë shok ose shoqe, apo është akoma herët. Një studim i ri është publikuar në Gazetën e Lidhjeve Shoqërore dhe Personale (Journal od Social and Personal Relationships), dhe zbulon misterin se sa kohë duhet për tu miqësuar me dikë. Sipas studimit, duhen 50 orë kohë e kaluar se bashkë që nga njohja për t’u quajtur shokë të rastësishëm, dhe 90 orë që ju apo ata të ndihen mjaftueshëm komod sa ta quani njëri – tjetrin ‘shokë’. Studimi gjithashtu zbuloi se kishte efekt të kundërt nëse këto orë kaloheshin në punë apo shkollë, sepse njerëzit nuk kalojnë kohë së bashku me dëshirë.

Read More »

Aksident i frikshëm në Pogradec, plagosen 3 vajza

3 vajza të reja janë plagosur nga një aksident në afërsi të fshtatit Petrushë në Pogradec. Dy makina të cilat drejtoheshin nga XH. M., 24 vjeç dhe N.B., 22 vjec janë përplasur. Të plagosura kanë mbetur A.B, 26 vjeçe, S. A, 27 vjeçe dhe M. T, 28 vjeçe, të cilat janë dërguar menjëherë në spita

Read More »

Elbasan/ Zjarr i madh te rafineria e naftës

Një zjarr me përmasa të mëdha ka rënë te rafineria e naftës në Elbasan. Tri automjete të shërbimit zjarrfikës kanë shkuar menjëherë në vendngjarje. Tymi dhe flakët kanë pushtuar një hapësirë të madhe pasditen e sotme. Nuk janë të qarta shkaqet se pse ka rënë zjarri. Rafineria e Naftës prej kohësh është një nga ndotësit më të mëdhenj të Elbasanit. Shefi i shërimit zjarrfikës Tajar Alla tha se situata është nën kontroll të plotë.

Read More »