Home / Tag Archives: ndryshme

Tag Archives: ndryshme

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë

Edhe pse përfundimet e studimeve ndryshojnë, e përgjithshmja është se 60% e burrave dhe 45% e grave do të tradhtojnë në një pikë në martesën e tyre. Arsyet se pse njerëzit tradhtojnë partnerët e tyre janë të ndryshme: disa e pëlqejnë aktin e mashtrimit, disa të tjerë mërziten nga martesa apo ndjehen seksualisht e emocionalisht të injoruar nga partnerët e tyre. Sipas një studimi të Universitetit të New Hampshire, burrat janë për 7% më të prirur se gratë që të tradhtojnë në çift. Për burrat, piku i moshës për tradhti është mosha 55 vjeçare. Ndërsa pabesia e grave ndodh 10-të vjet më herët, në moshën 45 vjeçare. Pas kësaj moshe, trendet e tradhtisë fillojnë të bien, shkruan The Independent. The post Në këtë moshë burrat dhe gratë tradhtojnë më shumë appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Pse duhet të kryesh marrëdhënie çdo javë

Marrëdhëniet seksuale ndikojnë në shëndetin e njeriut! Studiuesit e Universitetit të Bristolit për ta vërtetuar këtë, kanë bërë një studim 10-vjeçar për të treguar efektet shëndetësore të një jete seksuale të rregullt. Ja rezultatet e studimit: – Rreziku i vdekjes është mbi 50% më i ulët për njerëzit që të paktën një herë në shtatë ditë përjetojnë të paktën dy orgazma. – Seksi i rregullt (të paktën një herë në shtatë ditë) zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, ndërsa parandalon edhe zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare. – Çiftet që kanë marrëdhënie seksuale të paktën katër herë në shtatë ditë kanë lëkurë më të re dhe më të shëndetshme, kështu që ata do të duken gati pesë vjet më të rinj. – Gjatë seksit aktivizohet hormoni i rritjes (somatotropin), që shkatërron radikalet e lira, të cilat janë shkaktare të sëmundjeve të ndryshme kanceroze dhe efekt të mirë në muskuj. Pra seksi ndihmon në luftën kundër kancerit. – Seksi i rregullt është kura më e mirë kundër stresit. – Personat ..

Read More »

Ja arsyet pse meshkujt çmenden pas gjoksit të femrës

Për fenomenin e gjoksit të femrës është diskutuar me qindra vite. Qarkullojnë mendime të ndryshme pse pikërisht janë gjinjtë e femrës ato të cilët tërheqin vëmendjen e gjithë botës nga pjesët tjera të trupi të femrës. Askush nuk thotë sa flokët e bukura, fytyra e ëmbël dhe linjat e mira nuk tërheqin vëmendjen, mirëpo ne krahasim me gjinjtë janë zero. Anketat kanë treguar se gjysmës së meshkujve në fillim u bien në sy gjinjtë dhe atë 10 sekonda më shumë i shohin ato se pjesët tjera të trupit. Pse? Ja 5 arsyet që kanë dhënë me qindra meshkuj: Se meshkujt nuk i kanë (egoizëm) Janë zona erogene dhe në të njëjtën kohë i emocionojnë të dy partnerët. Simbol femëror Femrat me gjinjtë të mëdhenj kanë më shumë hormone që do të thotë më shumë pjellshmëri. I japin bukuri trupit të femrës, pa marrë parasysh madhësinë.j.j

Read More »

FATI YT SOT, HOROSKOPI 20 MAJ 2018

Dashi Ka ardhur momenti që të nisini të rishikoni strategjitë tuaja profesionale, në mënyrë që të maksimizoni rezultatet. Jini bashkëpunues, pasi do të keni nevojë për ndihmën e bashkëpunëtorëve tuaj, për t’ia dalë mbanë në nismat që do të merrni. Në dashuri, pritet një kthesë pozitive. Demi Nisni të planifikoni paraprakisht të gjithë udhëtimet dhe aktivitetet e reja që keni ndërmend të kryeni gjatë kësaj jave. Gjatë kësaj të shtune do të merrni surpriza të kënaqshme në sajë të sjelljes tuaj pozitive dhe një bashkëpunëtori tuaj. Binjakët Gjatë kësaj periudhe jeni shumë në ankth. Acarimi mund të çojë në reagime të tepruara, madje deri banale. Mundohuni që të menaxhoni më mirë emocionet tuaja. Gaforrja Do të jeni të kënaqur me gjithë rezultatet e marra gjatë kësaj periudhe. Kjo kënaqësi është e justifikuar pasi jeni lodhur shumë për të çuar në fund një bashkëpunim shumë angazhues. Edhe në dashuri dhe familje, ky është momenti më i mirë për të rigjetur ekuilibrin. Luani Do të jet..

Read More »

FOTO/ DiCaprio shijon pafund lidhjen me modelen 20 vjeçare

Aktori me famë botërore, Leonardo DiCaprio, vazhdon ta shijojë pafund lidhjen e tij me modelen 20 vjeçare, Camila Morrone. Së fundi, ata janë parë bashkë mbrëmjen e 17 majit. Modelja simpatike ishte veshur me një palë pantallona lëkure dhe me një bluzë të shkurtër ku ka nxjerrë në pah barkun e saj të sheshtë. Ndërsa aktori 43 vjeçar është veshur sportiv si zakonisht. Cifti ka qenë më parë me pushime bashkë, por kanë qenë edhe nëpër koncerte të ndryshme nën shoqërinë e njëri-tjetrit. Një ndër ta, ishte edhe koncerti i reperit Eminem, ku janë parë më të afërt se zakonisht. Nëna e Camila Morrone është 42 vjeç dhe që prej vitit 2009 është në një marrëdhënie me Al Pacinon 78 vjeç./ J.K – Gazeta Shqiptare/ The post FOTO/ DiCaprio shijon pafund lidhjen me modelen 20 vjeçare appeared first on Gazeta Shqiptare Online.

Read More »

Horoskopi i datës 19 Maj 2018

Marsi ju dhuron energji për t’ju përkushtuar angazhimeve të përditshme. Ndërsa Urani ju mbështet me ide gjeniale për të lëvizur gjithçka. Do t’ia dilni të nisni një projekt që po e mendoni prej shumë kohësh: rezultatet nuk do të vonojnë. Me Mërkurin që ju mbështet, thellohuni në gjërat që ju përshtaten dhe ju interesojnë më shumë, dhe do të rrisni kompetencat tuaja profesionale. Mërkuri bashkëpunëtor do t’ju ndihmojë të zgjeroni horizontin dhe të pasuroni lidhjet me të tjerët. Nuk është momenti për të marrë vendime të nxituara: para se të lëvizni, mendohuni mirë! Druajtja se mos dilni keq, për fat, do t’ju shpëtojë! Ndikimi i Mërkurit do të bëjë që të jeni jo të qetë, jo të saktë dhe të shpërqendruar. Mundohuni të mos ndikoheni. Jupiteri ju cakton pak energji dhe burime, pak mundësi konkurrence, pak mirëkuptim shoqëror dhe vështirësi në përmbylljen e kontratave. Me Marsin armiqësor, mund të keni tensione në çështje familjare, që nuk do të jenë shumë të lehta për t’u zgjidhur. Të sh..

Read More »

Modelja seksi pozon topless (Foto)

Meta takon zv.kryeministrin e Maqedonisë, në fokus zbatimi i ligjit për gjuhët

Ajo është në lidhje me aktoren Kristen Stewart. Dhe modelja seksi Stella Maxwell, ka treguar pse është me yllin e Twilight, derisa ka pozuar për brendin e ri të brendshmeve të Victoria’s Secret. 28 vjeçarja është shfaqur e mahnitshme me fizikun perfekt, në brendshme të ndryshme, e madje në një imazh është shfaqur topless, duke mbajtur gjoksin./e.e

Read More »

FATI YT SOT, HOROSKOPI 19 MAJ 2018

Meta takon zv.kryeministrin e Maqedonisë, në fokus zbatimi i ligjit për gjuhët

Dashi Ka ardhur momenti që të nisini të rishikoni strategjitë tuaja profesionale, në mënyrë që të maksimizoni rezultatet. Jini bashkëpunues, pasi do të keni nevojë për ndihmën e bashkëpunëtorëve tuaj, për t’ia dalë mbanë në nismat që do të merrni. Në dashuri, pritet një kthesë pozitive. Demi Nisni të planifikoni paraprakisht të gjithë udhëtimet dhe aktivitetet e reja që keni ndërmend të kryeni gjatë kësaj jave. Gjatë kësaj të shtune do të merrni surpriza të kënaqshme në sajë të sjelljes tuaj pozitive dhe një bashkëpunëtori tuaj. Binjakët Gjatë kësaj periudhe jeni shumë në ankth. Acarimi mund të çojë në reagime të tepruara, madje deri banale. Mundohuni që të menaxhoni më mirë emocionet tuaja. Gaforrja Do të jeni të kënaqur me gjithë rezultatet e marra gjatë kësaj periudhe. Kjo kënaqësi është e justifikuar pasi jeni lodhur shumë për të çuar në fund një bashkëpunim shumë angazhues. Edhe në dashuri dhe familje, ky është momenti më i mirë për të rigjetur ekuilibrin. Luani Do të jet..

Read More »

Kushtet çnjerëzore të burgut të grave (VIDEO)

Emisioni i rradhës i ‘Inside’ sjellë një tjetër histori interesante dhe aq të dhimbshme për shoqërinë tonë, sjellë pamje dhe rrëfime nga një institucion në të cilin qëndrojnë të mbyllura duke vuajtur dënimet e tyre, femrat. Kushtet në burgun e femrave në Idrizovë janë johumane, aty as qeni nuk mund të mbijetojë thonë kështu ata që e kanë përjetuar këtë ferr, ndërkohë që mjek ka vetëm deri në ora 16 si dhe mbrojtja shëndetësore është katastrofale. Gjendjen e ka regjistruar edhe avokati i popullit, mirëpo të njejtat përsëriten dhe nuk ndërmeret asgjë, nga drejtoria në anën tjetër është e ndaluar futja brenda e përfaqësuesve të Komitetit të Helsinkut pa asnjë arsyetim, shkruan Zhurnal.mk Edhe pse kushtet në pjesën e femrave janë paksa më të mira se ato të meshkujve megjithatë në gjenerale kanë të njejtat probleme, të burgosurat ankohen se ambientet nuk dezinfektohen, ka insekte ndërsa ushqimi nuk është në nivel të duhur. “Të burgosurat duhet të bëhen në gjendje shumë kritike që të mund t..

Read More »

BE kundër SHBA-ve: Gati të mbështesë ekonomikisht Iranin

Tërheqja e Shteteve të bashkuara të Amerikës nga marrëveshja bërthamore me Iranin, ishte një vendim që nuk u prit aspak mirë nga vendet e BE-së. Këto të fundit, me në krye Francën e Gjermaninë, tentuan deri në minutën e fundit për t’i ndryshuar mendjen presidentit amerikan Donald Trump, të mbajë në këmbë marrëveshjen, por nuk ia dolën. Të ndodhur në këto kushte, Komisioni Europian ka propozuar aktivizimin e një statuti të fjetur për të mbrojtur kompanitë europiane që bëjnë biznes me Iranin nga kërcënimi i sanksioneve amerikane. Statuti është miratuar në vitin 1996 si përgjigje ndaj embargos së vendosur nga Shtetet e Bashkuara ndaj Kubës, por nuk ka hyrë kurrë në fuqi. Komisioni propozoi gjithashtu heqjen e barrierave që pengojnë Bankën Europiane të Investimeve të financojë aktivitete të llojeve të ndryshme në Iran. Në këtë aspekt, Banka do të mbështesë investimet europiane në Republikën Islamike, përfshirë ato në sektorin e energjisë që janë boshti i ekonomisë iraniane. Sanksionet e Wa..

Read More »

Këta janë dy faktorët që bëjnë diferencën në seks

Këta janë dy faktorët që bëjnë diferencën në seks

Kur filloni të përfshiheni në kontakte fizike me dikë, është e natyrshme të pyesësh nëse seksi është diçka që po ju pëlqen të dyve. Por sondazhi ‘Match’s Singles in America’ do t’ju ndihmojë të ndiheni më të relaksuar rreth kësaj çështjeje. Ai anketoi më shumë se 5500 persona të moshave, etnive dhe me të ardhura të ndryshme dhe zbuloi se 83% e tyre listonin se kishin një partner të mirë dhe entuziast si rezultat i dy treguesve kryesorë të një seksi të mirë. Sigurisht, arritja e orgazmave është gjithashtu e rëndësishme, por konsiderohej si pak më pak e rëndësishme në krahasim me 1) partner të mirë në komunikim dhe 2) një partner që di të puthë mirë. Kështu që mund ta hidhni tutje stresin e arritjes së orgazmave të çmendura—me sa duket njerëzit duan të bëjnë seks me një person të mirë (imagjino!). Sigurisht, hulumtimi flet për anët e mira dhe ato të këqija. Ai zbuloi se ka disa gjëra që personat në studim nuk i pëlqejnë në krevat si bisedat e tepërta, mungesën e pasionit, lëvizjet e pa..

Read More »

Mjeku rus i nxjerr “jashtë loje” farmacitë, digjni një gjethe dafine dhe mos blini kurrë ilaçe

Zakonisht, ne përdorim bimë dhe erëza të ndryshme për të shijuar ushqimet, pa menduar se këta përbërës kuzhine mund të përdoren edhe për qëllime të tjera. Një rast i tillë është përshembull përdorimi i gjetheve të dafinës. Jemi të sigurt se shumë prej jush nuk e dinë se aroma e veçantë dhe e dallueshme e gjetheve të dafinës ka një efekt tepër qetësues në trupin e njeriut. Gjethet e dafinës kanë qenë prej shekujsh pjesë e mjekësisë natyrore. Vetitë e tyre të jashtëzakonshme mjekësore, si vetitë e forta anti-inflamatore dhe qetësuese janë të njohura dhe të përdorura gjerësisht edhe nga grekët e lashtë. Përveç kësaj, besohej se gjethet e dafinës mund të mbështesnin edhe trajtimin e epilepsisë. Edhe sot, shumë praktikues të mjekësisë natyrore i pranojnë përfitimet e mahnitshme shëndetësore të gjetheve të dafinës, të cilat përfshijnë uljen e hipertensionit, mbrojtjen nga pagjumësia dhe stresi, si dhe kontrollin e niveleve të kolesterolit në gjak. Për të marrë përfitimet shëndetësore të ..

Read More »

Vuçiq: Zgjidhja për Kosovën nuk do të jetë e padhembshme për serbët Dhe Shqiptarët

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se nuk është i sigurt nëse deri në fund të prillit do të ofrojë zgjidhjen e tij për Kosovën, por garantoi se do të punojë shumë për të arritur një zgjidhje kompromisi. Vuçiq, këto komente i bëri pas takimit me kryeministrin e Shtetit Baden-Württemberg, Winfried Kretschmann, ndërsa shtoi se zgjidhja për Kosovën “nuk do të jetë e padhembshme për serbët”. “Me cilëndo zgjidhje që të dalim, ajo do të pritet me thikë, si në rajon, Evropë e botë, ashtu edhe në Serbi”, tha Vuçiq, raporton agjencia serbe e lajmeve “Beta”. Ai ritheksoi se e kundërshton idenë e “konfliktit të ngrirë”, sepse nuk dëshiron të lë probleme për gjeneratat e ardhshme, transmeton Koha.net. Vuçiq nuk deshi të komentojë deklaratën e kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj se Bujanoci dhe Lugina e Preshevës janë “Kosova Lindore”, sepse, siç tha ai, nuk dëshiron të flasë për dëshirat e dikujt për territor, por për të ardhmen e Serbisë. Presidenti serb tha se Serbia..

Read More »

Skandal në lokalet e Tiranës, fëmijët tymosin nargjile

Dhëndërri i Berishës poston foton e Xhafajt student me Enverin, qytetari i përgjigjet me fotot e vjehrrit Sali me fëmijët e diktatorit Hoxha

Fëmijët e shkollave të mesme dhe 9 vjeçare në Tirnaë blejnë nargjile dhe e konsumojnë atë në lokale. Kamera e “Fiks Fare” filmoi në disa lokale në Tiranë, ku fëmijët e konsumonin nargjilen pa kurrfarë problemi. Ndërkohë, fenomeni i duhanpirjes në oborret e shkollave vazhdon. Emisioni investigativ bëri një vëzhgim në lokalet e Tiranës ku gjeti fëmijë të moshave 13-14 vjeç që tymosin nargjile. Edhe pse nargjileja lejohet të përdoret vetëm për moshat mbi 18 vjeç, lokalet në Tiranë e shesin pa asnjë problem kundrejt pagesës. Fiksi solli me zë dhe figurë biseda me kamarierët e lokaleve që u’a tregëtonin fëmijëve nargjilen. Ata treguan se fëmijët janë 13 vjeç dhe nuk përbën problem konsumi.” Fëmijët janë 13 vjeç, u’a jap pa asnjë problem.”-tha kamarieri. Ndërkohë në oborret e gjimnazeve fëmijët konsumojnë duhan. Gjatë pushimit të gjatë sapo dalin pranë oborrit të shkollës, nxënësit e gjimnazeve në Tiranë tymosin duhan në grupe. Shefi i Shërbimit në Repartin Toksikologjik në QSUT , Zihni ..

Read More »