Home / Tag Archives: zgjedhjet

Tag Archives: zgjedhjet

FATI YT SOT, HOROSKOPI 17 MAJ 2018

Dikur aleat i Bashës, Kreshnik Spahiu tallet me të: Luli sot mblodhi më pak protestues sesa deputetët që ka

Dashi Çiftet e konsoliduara tashmë prej për një kohe të gjatë dhe që kanë kaluar nëpër një krizë të vogël, do të jenë në gjendje të hedhin gjithçka pas krahëve. Shkoni mbi të parëndësishmen dhe shmangni mendimet negative. Beqarët do të kenë nevojë për një motivim të madh që të mos heqin dorë, ndoshta do të keni ndjenja të forta për dikë. Ata që kanë punuar shumë, kanë marrë edhe shpërblimin e merituar! Demi Një projekt afatgjatë po ndodh për shumë prej jush, por kjo do të lidhet vetëm me ata që kanë një dashuri të qëndrueshme dhe afatgjatë. Lajme të bukura priten të vijnë së shpejti! Beqarët që do afrohen me një person do të duhet të kontrollojnë nëse ka shpresë dhe në anën tjetër. Ju po kërkoni një bonus të vogël nga pikëpamja ekonomike. Në këtë kohë do të keni marrëveshje të mira. Binjakët Në dashuri pritet të merrni situatën në duar, edhe në qoftë se tensionet në mesditë do ju provokojnë për të kuptuar se me çfarë keni të bëni dhe në qoftë se një histori është më e mirë të mbyl..

Read More »

Grigja e shqetësuar për sondazhin gjerman kundër Lulit

Një sondazh gjerman i porositur nga PD ka nxjerr që në zgjedhjet e ardhshme PD mund të shkojë tek 25 për qind dhe Luli vetë si lider deri në 18 për qind. Pasi Luli mori sondazhin ka thirrur me urgjencë Grigjën në zyrë për t’i ngarkuar detyrë të gjejë njerëzit që janë pyetur nga sondazhi. Pas kësaj Grigja i hyri punës dhe ka arritur në këto përfundime. Sondazhi është i gënjeshtërt, pasi nuk janë pyetur stukturat e partisë, por është pyetur i gjithë populli. Kjo ka bërë që shumë njerëz të japin përgjigje negative. Edhe kur janë pyetur brenda PD, shumica kanë goditur mbështetës të kundërshtarëve të Lulit dhe kjo ka shtrembëruar pasqyrën e vërtetë të mbështetjes që ka ekzistuar për Lulin. Nga një kërkim i Grigjës rezulton se asnjë anëtar i kryesisë nuk është pyetur nga autorët e sondazhit dhe ky është një skandal, pasi nëse do të bëhej një sondazh në kryesi, Luli mund të merrte mbi 50 për qind. Autrori i sondazhit, edhe pse hiqet sikur është afër PD, në fakt ka lidhje me njerëz që nuk..

Read More »

Shpallet lista e kandidatëve presidencialë në Turqi

Gjashtë kandidatë do të marrin pjesë në zgjedhjet presidenciale, sipas listës përfundimtare të Bordit të Lartë të Zgjedhjeve në Turqi. Vendimi i Bordit të Lartë të Zgjedhjeve u botua në gazetën zyrtare të dielën. Kandidatët sipas rendit alfabetik janë: Dogu Perinçek, Meral Akgener, Muharrem Ince, Recep Tayyip Erdogan, Selahattin Demirtag dhe Temel Karamollaoglu. Në muajin […]

Read More »

PDK: Procesi i deritashëm zgjedhor i Rinisë Demokratike tejet i suksesshëm

Zgjedhjet e brendshme të Rinisë Demokratike, kanë vënë në veprim grupet punuese të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), duke përcjellë punën e kuvendeve zgjedhore, anë e kënd vendit, me tubime dhe debate të brendshme rreth këtij procesi të rëndësishëm partiak.“Nga fillimi i këtij aktiviteti të rëndësishëm për zgjedhjen e organeve të reja të Rinisë Demokratike, janë mbajtur mbi 570 takime zgjedhore, në nivel seksionesh, nëndegësh dhe degësh. Këto angazhime, në të gjitha nivelet e Rinisë Demokratike, kanë dëshmuar dhe rikonfirmuar vitalitetin, përkushtimin dhe organizimin e mirëfilltë të rinisë dhe strukturave të tjera për vlerat e mirëfillta të PDK-së, në Dekadën e re. Në këtë drejtim, deri më tani kanë qenë angazhuar, me pjesëmarrje, votim dhe procese tjera brenda Rinisë Demokratike, mbi 15.000 të rinj, të cilët mbështesin, përkrahin dhe zotohen për promovimin e vlerave të Partisë Demokratike dhe vizionit të saj, Dekada e re. Të rinjtë që përcjellin vazhdimësinë e vlerave më të mira d..

Read More »

Turi i Llogaridhënies, Bushati në Shkodër: E domosdoshme edhe nisja e punës për përzgjedhjen e një ekipi fitues i cili në zgjedhjet e ardhshme

Turi i Llogaridhënies “Puna për Shqipërinë që duam”, në qarkun e Shkodrës zhvilloi takimin e radhës në Bashkinë Vau Dejës. Ministrat Ditmir Bushati dhe Blendi Klosi diskutuan me banorët problematikat e zonës dhe ndanë disa shqetësime në lidhje me nevojën për inevstime sidomos nga ana e pushtetir vendor. Ministri Bushati theksoi se krahas zgjidhjeve për shqetësimet dhe problematikat e kësaj zone është e domosdoshme edhe nisja e punës për përzgjedhjen e një ekipi fitues i cili në zgjedhjet e ardhshme. Ministri Klosi theksoi nevojën e ndërgjegjsimit të gjithë komunitetit për të mbajtur pastër mjedisin. Nga ana e tyre banorët shprehën disa shqetësime në lidhje me investime të rëndësishme për komunitetin apo sherbimet sociale dhe shëndetsia./Lexo.al/

Read More »

Irakianët presin rezultatet e zgjedhjeve parlamentare

Irakianët po presin rezultatet e zgjedhjeve qendrore që ishin kryesisht që qeta, por rezultuan me një kthesë të madhe të përcaktimit në mes të vendosjes së marrëdhënieve më të ngushta me Iranin apo Perëndimin.Komisioni i zgjedhjeve më 12 maj shënoi 44.5 për qind të daljes së popullatës, që është shifër shumë e ulët se 60 për qind në zgjedhjet e kaluara. Rreth 22.5 milionë njerëz kanë të drejtë vote. Autoritetet nuk kanë raportuar incidente, por banorët dhe disa zyrtarë deklaruan se dy grupe kurde kanë shkëmbyer zjarr në një rajon. Këto janë zgjedhjet e para parlamentare që kur Bagdadi shpalli fitore nga Shteti Islamik, duke i larguar nga territori i tyre vitin e kaluar. Rezultatet zyrtare pritet të dalin më 14 maj dhe kryeministri do të zgjidhjet me negociata për koalicion, procedurë që mund të shkojë me muaj të tërë. Posti i kryeministrit është i rezervuar për komunitetin shi’itë, kryetari i Parlamentit do të jetë sunit dhe presidenca i takon kurdëve. Të gjitha postet zgjedhën nga Par..

Read More »

Grigja bën listën e problemeve që justifikohen me dosjen “Tahiri”

Grigja ka bërë sot një listë të gjatë të problemeve që PD duhet të justifikojë në të ardhmen e afërt me dosjen “Tahiri”. Pas vendimit për “arrest shtëpie” të Tahirit, Grigja ka bërë gati listën e problemeve që PD do të ngrejë, duke e lidhur me këtë çështje. Nëse arrestohet Hajdarmataj si mbrojtës i kokainës, e ka prej Saimir Tahirit, se ky i fundit ka prishur tregun e kokainës, duke i dhënë përparësi hashashit. Nëse nuk arrestohet Hajdaramataj, fajin e ka Saimir Tahiri, pasi në seancën e pyetjeve e ka instruktuar Hajdarmatajn si të shpëtojë. Nëse arrestohet Adriatik Llalla, e ka prej Saimir Tahirit, pasi ai ka pas shitur e blerë toka në Tiranë, dhe Saimiri ka qenë kryetar partie. Nëse nuk arrestohet Adriatik Llalla, fajin e ka Saimir Tahiri, se konsumoi “peshkun e madh”. Nëse PD nuk hyn në zgjedhjet lokale, përgjegjësia bie mbi Saimir Tahirin, pasi njerëzit janë mërzitur që nuk mbjellin hashash. Nëse PD hyn në zgjedhje locale, faji është i Saimir Tahirit, pasi arrestimi i tij i ..

Read More »

UDHEZIMI/ Basha: Pjesëmarrja në ‘çadër’ kriter për t’u zgjedhur kryetar dege e grupseksioni

Pas ndryshimeve në statut dhe me afrimin e zgjedhjeve lokale, Partia Demokratike do të nisë procesin zgjedhor fillimisht në nivel degësh. Për këtë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka firmosur një urdhër 6 faqesh, ku parashikohet procesi zgjedhor dhe afatet për nivelin e grupseksionit dhe të seksionit. Në urdhrin e firmosur prej Lulzim Bashës ky proces çdo të duhet të përfundojë deri më 20 qershor. Fillimisht, procesi zgjedhor zgjedhor do të zhvillohet për nivelin e grupseksionit. Për zgjedhjen e krerëve të grupseksioneve do të zbatohet parimi një anëtarë, një votë. Ky proces parashikohet të përfundojë deri në datën 7 qershor. Përfundimi i këtij procesi i hap rrugën procesit tjetër, që është zgjedhja e krerëve në nivel seksioni, për të cilin sërish ndiqet parimi një anëtarë, një votë. Në udhëzimin kryetarit të PD përcaktohen qartësisht edhe kriteret që do të duhet të përmbushin kandidatët. Bazuar këtij udhëzimi, nuk do të mund të bëhen krerët të këtyre dy niveleve nëse kandid..

Read More »

Irak, zhvillohen zgjedhjet e para të përgjithshme

Sot irakianët votojnë në zgjedhjet e para të përgjithshme, që nga koha kur militantët e Shteti Islamik u dëbuan nga vendi, vitin e kaluar. Janë 7 mijë kandidatë që konkurojnë për 329 vendet e Parlamentit irakian. Në mbarë vendin janë ngritur qendra votimi, përfshirë kampet ku jetojnë më tepër se 3 milionë njerëz të zhvendosur nga luftrat me ISIS-in. Nga zgjedhjet e sotme pritet të dalë një qeveri, e cila do të udhëheqë vendin, por periudha e negociatave për formimin e qeverisë së re mund të marrë deri në disa muaj.VOA/j.j

Read More »

Nis procesi i zgjedhjeve të brendshme në PD, ja urdhëri i Bashës

Pas ndryshimeve në statut dhe me afrimin e zgjedhjeve lokale, Partia Demokratike do të nisë procesin zgjedhor fillimisht në nivel degësh. Për këtë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka firmosur një urdhër 6 faqesh, ku parashikohet procesi zgjedhor dhe afatet për nivelin e grupseksionit dhe të seksionit. Në urdhrin e firmosur prej Lulzim Bashës ky proces çdo të duhet të përfundojë deri më 20 qershor. Fillimisht, procesi zgjedhor zgjedhor do të zhvillohet për nivelin e grupseksionit. Për zgjedhjen e krerëve të grupseksioneve do të zbatohet parimi një anëtarë, një votë. Ky proces parashikohet të përfundojë deri në datën 7 qershor. Përfundimi i këtij procesi i hap rrugën procesit tjetër, që është zgjedhja e krerëve në nivel seksioni, për të cilin sërish ndiqet parimi një anëtarë, një votë. Në udhëzimin kryetarit të PD përcaktohen qartësisht edhe kriteret që do të duhet të përmbushin kandidatët. Bazuar këtij udhëzimi, nuk do të mund të bëhen krerët të këtyre dy niveleve nëse kandi..

Read More »

Irakianët votojnë në zgjedhjet parlamentare

Irakianët po votojnë sot në zgjedhjet e para parlamentare që kur Bagdadi deklaroi fitore mbi shtetin Islamik duke larguar grupin ekstremist nga një pjesë e madhe e territorit, vitin e kaluar.Kryeministri Haidar al-Abadi, një shi’itë që ka tentuar të balancojë influencën e Uashingtonit dhe Tehranit, është më përpara me vota sipas anketave publike. Aleanca e Fitores së Abadit, pati një shtytje të madhe në sondazhet publike pas fitores së tij të vetëemëruar kundër IS-it. Sondazhet po ashtu shfaqin që votuesit po e përkrahin Abadin edhe pas ndalimit të kurdëve për të deklaruar pavarësinë vitin e kaluar. Por, Abadi ka kritika ndaj zhvillimit ekonomik. Dy kundërshtarët më të fortë të Badit janë Nuri al-Maliki dhe komandanti Hadi al-Amiri. Të dy rivalët janë po aq afër Tehranit sikur Abadai.

Read More »

Beqiri: Ahmeti s’do të kishte asnjë shans në Prishtinë nëse ai do të ishte kundërkanditat

Sekretari i LDK-së, Ismet Beqiri, ka shprehur bindjen se Shpend Ahmeti nuk e ka pasur asnjë shans që të jetë kryetar i Prishtinës në mandatin e tij të dytë, nëse ai do të ishte kandidat i LDK-së për kryetar të Prishtinës.“Asnjë shans Shpend Ahmeti nuk e ka pasur t’i fitojë zgjedhjet nëse unë do të isha kandidat. E them me përgjegjësi të plotë”, ka thënë Beqiri, në Interaktiv të KTV-së. Ai ka thënë se LDK-ja edhe me Arban Abrashin do të mund ta rikthente Prishtinën, sikur gjërat të shkonin më mirë, duke nisur nga vonesa në përzgjedhjen e kandidatit. “Nuk ka qenë çështja e moshës a gjeneratave mos nominimi im për kandidat për kryetar të Komunës, sepse kandidatët tjerë të komunave nuk kanë qenë më të ri se unë. Megjithatë, unë kam punuar shumë që të fitojë Arbani”, ka thënë ai.

Read More »

Loro Nrekiq më 15 maj nis detyrën e kryetarit të Ulqinit

Të martën me 15 Maj, me fillim në ora 18, do të mbahet mbledhja e Kuvendit të Komunës së Ulqinit në të cilën për kryetar të ri të Komunës do të zgjidhet Loro Nrekiq, mëson Portali Ul-info. Nrekiq është kryetar i Këshillit komunal të Partisë Demokratike të Socialistëve dhe ishte bartës i listës së kësaj parti në zgjedhjet lokale të mbajtura me 4 Shkurt. Në dy vitet e kaluar, Nrekiqi ushtroi funksionin e kryetarit të parlamentit lokal. The post Loro Nrekiq më 15 maj nis detyrën e kryetarit të Ulqinit appeared first on Iliria News Agency.

Read More »