Home / Tag Archives: ndryshme

Tag Archives: ndryshme

Leonora Jakupi fotografohet në një klinikë gjinekologjike

Këngëtarja shqiptare duket se ka lënë anash sjelljen e këngëve të reja, megjithëse para disa muajve ishte spekuluar se do të sillte një duet me Sabri Fejzullahun. Ajo po vazhdon të shijojë jetën nga ku po sjell edhe imazhe të ndryshme në rrjetet sociale ndërsa nuk dihet se kush qëndron pas tyre. Së fundi, bukuroshja shqiptare është parë në spitalin privat “Cistina” në Shkup, ku ka vizituar repartin gjinekologjisë. Telegrafi ka siguruar fotografi të vizitës së bukuroshes, teksa kishte veshur një pallto dhe priste në dhomën e pritjeve. Nuk dihet arsyeja e vizitës së Leonorës, por mbetet të shihet në ditët në vijim se për çfarë bëhet fjalë. Theksojmë se së bashku me këngëtaren ishin edhe deputetja Ganimete Musliu si dhe këngëtarja Vjollca Haxhiu. Ndryshe, këngëtarja pritet të sjell këngë të reja gjatë këtij viti dhe do të mbajë disa koncerte.

Read More »

Alergjitë pranverore, 6 shenjat që paralajmërojnë se fëmija juaj po vuan

Blertina Koka Duhet të paguani për motin e ngrohtë, diellin, barin jeshil dhe aromën fantastike të luleve. Shumë të rritur preken nga alergjitë gjatë muajve të pranverës, ndërsa kur bëhet fjalë për fëmijët, është normale që prindërit të shqetësohen për mënyrën si vogëlushët e tyre reagojnë ndaj alergjive të ndryshme. Shumë fëmijë shfaqin simptoma të ngjashme të alergjisë si të rriturit, pjesa më e madhe e të cilave mund të prekin të gjithë trupin. Edhe pse shumë nga këto alergji janë lehtësisht të kurueshme, është gjithmonë mirë të flisni me pediatrin për t’u siguruar. Këto janë 6 shenjat që paralajmërojnë se fëmija juaj po zhvillon alergji. Lotim ose skuqje të syve – Një shenjë e dukshme e alergjive tek fëmijët është çdo problem i dukshëm me sytë, si skuqja, acarimi apo ënjtja e syve. Simptoma si ftohje – Nëse fëmija juaj duket se ka simptoma të ngjashme me ftohjen, që nuk po shërohet, mund të jetë alergjia shkaku. Nëse fëmijës i janë bllokuar hundët, teshtin gjatë gjithë kohës ose..

Read More »

Pesë personazhet me të ndjekur në vend që kanë lënë prapa Adelinën, Getin dhe Era Istrefin

Projektet e tyre muzikore, sukseset në fusha të tjera me rëndësi e jeta private kanë marrë fokusin e veçantë pasi rrjetet sociale, sidomos ai Instagram, janë bërë të pashmangshme, shkruan lajmi.net Imazhet që personazhet e huaja publike i hedhin në to, njoftimet për të rejat e tyre dhe afërsina me fansat janë tri gjërat më me rëndësi që atyre u duhen për t’a ruajtur balancin. E njësoj edhe personazhet tona publike kanë filluar që të bëhen aktiv madje disa prej tyre po ndiqen shumë. Janë gjithsej katërmbëdhjetë artistë shqiptarë të cilët publiku i përcjell vazhdimisht mirëpo prej tyre në fakt janë pesë të cilët kanë arritur një rekord të madh. Enca Haxhia Këngëtarja shqiptare Enca Haxhia është njëra ndër personazhet publike me një ndikim të madh në vend. Suksesin më të madh ia ka dalë t’a arrijë me punë por arma më e fortë e saj e që i bën njerëzit t’a ndjekin dhe kërkojnë janë provokimet, linjat trupore konkretisht gjoksi. Enca në llogarinë e saj në Instagram ndiqet nga më shumë ..

Read More »

Pesazhi dhe historia e Peshtanit, mahnit ambasadorin italian

Nga Engjëll Serjani Peshtani, fshati i bukur ndanë Vjosës, me pejsazhin e papërsëritshëm, me lashtësinë dhe historinë, me dëshirën e njerëzve për të jetuar, ka mahnitur ambasadorin e Italisë në Tiranë zotin Alberto Cutillo. Nën shoqërinë e kryebashkiakut të Tepelënës Tërmet Peçi, Atashehu ushtarak dhe diplomatëve të tjerë të Ambasadës, ata qëndruan për një vizitë në fshatin Peshtan. Fshati Peshtan, së fundi ka marrë profil turistik me inisiativë të vetë komunitetit, ndonse tashmë është edhe pjesë e programit qeveritar të “100 fshatrave turistikë”. Peshtani, fshati më pranë malit të Golikut, është në të gjitha hartat e betejave të përgjakshme pasi përreth tij është zhvilluar përleshja më e ashpër e Luftës italo-greke. Banorët e Beçishtit kanë ndihmuar pa dallim ushtarët e të dy palëve në konflikt. U kanë ushquer, i kanë strehuar, i kanë ndihmuar dhe i kanë shpëtuar nga egërsia e luftës dhe e dimrit të egër të vitit 1941. Dëshmitë tragjike të asaj lufte, tashmë gjenden jo vetëm në..

Read More »

BE rregulla kundër “fake news”, ndihmë mediave për informacion cilësor

Për “fake news” vjen një përgjigje e shumëpritur nga Europa, me masa që pritet të merren për rrjetet sociale Facebook dhe Twitter, e që ndihmon mediat tradicionale për të mbështetur informacionin cilësor. Për më tepër, krijohet platforma e parë e BE-së për kontrolluesit e certifikuar të cilësisë së informacionit. Megjithatë, kodi i sjelljes mbetet vullnetar dhe nuk ka vlerë ligjore të detyrueshme. Në fund të vitit, Komisioni i BE-së do të vlerësojë nëse kodi i sjelljes ka qenë i mjaftueshëm ose nëse është e nevojshme të miratohet legjislacioni ad hoc. Në komunikatën mbi dezinformacionin nga Brukseli, pritet të nisë një forum i nivelit të lartë për të bashkuar platformat, industrinë e reklamave, mediat dhe shoqërinë civile, në mënyrë që të koordinohen përpjekjet në luftën kundër lajmeve të rreme. Ky forum do të duhet të bëjë gati për në korrik kodin për praktikat që Facebook dhe platformat e ngjashme sociale do të duhet të ndjekin, me qëllim që të ketë një vlerësim të matshëm të ndiki..

Read More »

Miranda zgjedh mbrojtësin më të mirë në Serie A

Joao Miranda nuk e njeh modestinë. Mbrojtësi i Interit dhe i pëfaqësueses së Brazilit në një deklaratë të fundit për kanalin zyrtar të klubit zikaltër, u shpreh se mbetet mbrojtësi më i mirë i Serisë A. “Jam shumë i sinqertë në ato që them: për eksperiencën që kam dhe gjithçka tjetër, mendoj se jam mbrojtësi më i mirë në Serinë A.” Ish-mbrojtësi i Atleticos së Madridit vlerëosn shumë trajnerin Lucciano Spalletti, me të cilin ndihet komod, pasi komunikojnë shumë sa i përket anës taktike, përcjell “SS”. “Me Spallettin flas shpesh kur analizojmë video të ndryshme, por edhe gjatë stërvitjes. Ai është një trajner i zoti dhe më pëlqen fakti që dëshiron të fitojë gjithmonë. Edhe unë kështu jam gatuar, dua të fitoj çdo takim. Për mua ndeshja më e rëndësishme është ajo e radhës dhe nuk e mbaj mendjen te sfida e kaluar.”

Read More »

Avicii e kishte parashikuar vdekjen e tij

DJ dhe producenti i famshëm humbi jetën papritmas në Muscat, Oman teksa ishte me pushime në një resort bregdetar. Ai ishte 28-vjeç dhe dy vite më parë ishte tërhequr nga muzika dhe turnetë muzikore. Mesa duket të gjitha detajet se përse ai do të mund të ndërronte jetë, ishin të fshehura në dokumentarin e tij, pjesë të të cilit gjenden edhe në “Youtube”. Në këtë dokumentar tregohej gjithçka rreth mënyrës së tij të jetesës, gjumit, udhëtimeve të vazhdueshme dhe shumë të lodhshme, keq ushqyerjen dhe përdorimin e alkoolit. Në vitin 2014, artisti i është nënshtruar dy ndërhyrjeve kirurgjikale ku ka hequr tëmthin dhe apandesitin. Në një pjesë të këtij dokumentari, Avicii është filmuar duke i thënë menaxherit të tij se shumë shpejt do të vdiste, transmeton tch Gjatë 8 viteve të karrierës së tij ai ka dhënë 813 koncerte në vende të ndryshme të botës dhe i tregoi menaxherit të tij se nëse nuk i ndalon turnetë dhe udhëtimet do të vdiste nga lodhja dhe mënyra e keqe e jetesës.

Read More »

FOTO/ Modelet e ‘çmendura’ të rrobave të banjës të kësaj vere

Çdo verë ka ca çmenduri të vetat sa i përket stilit të të veshurit, pavarësisht se ndjekësit e tyre janë të pakët në numër. Këtë verë, do të habitemi më shumë në plazh… Tendencat e rrobave të banjës në plazh do të jenë jo vetëm të çuditshme por edhe pak të sikletshme…Për shembull, a do ta vishnit ju një gjysmë bluzë me mëngë të gjata në plazh? Ne jo…Megjithatë, modelet do t’I shohim të gjitha! Sa i përket dizajnit dhe ngjyrave, edhe këtë verë nuk do të mungojnë lulet, stampimet e dekoracionet e ndryshme.

Read More »

Kosova në konferencën “ Jo Para për terrorin”

Në Paris, Francë, mbahet konferenca Ndërkombëtare e nivelit të lartë “Jo Para për terrorin”, me praninë e ministrave të brendshëm, të drejtësisë, të jashtëm nga bota. Në këtë konferencë, Kosova përfaqësohet nga ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli, dhe ministri i brendshëm, Bejtush Gashi. Në panelet e ndryshme kryesuar nga ministrat e jashtëm, të brendshëm, të drejtësisë së Francës, do të diskutohet për intensifikimin e luftës së......

Read More »

Në konferencën ndërkombëtare në Francë, Kosova kërkon anëtarësimin në INTERPOL

Në këtë konferencë, Kosova përfaqësohet nga dy ministrat, përkatësisht numri dy i qeverisë dhe shefi i diplomacisë, Behgjet Pacolli, dhe ministri i brendshëm, Bejtush Gashi. Në panelet e ndryshme kryesuar nga ministrat e jashtëm, të brendshëm, të drejtësisë së Francës, do të diskutohet për intensifikimin e luftës së përbashkët për të ndërprerë burimet e financimit të ekstremizmit dhe terrorizmit, me të gjitha mjetet, ato ligjore, të inteligjencës, etj. Konferenca, ku marrin pjesë dhjetëra burrështetas nga gjithë bota është rast i mirë për kontakte dypalëshe në funksion të njohjeve, anëtarësimit të Kosovës në Interpol dhe delegacioni ynë shtetëror ka në agjendë shumë takime. Në këtë konferencë, Kosova do të mbrojë qëndrimin e saj të njohur botërisht se integrimi ndërkombëtar i vendit në strukturat globale të sigurisë, është me interes reciprok dhe është shërbim i madh që Kosova, shtet i ri, i bën luftës ndërkombëtare kundër një të keqeje të përbashkët./Lajmi.net/

Read More »