Home / Tag Archives: perfshire

Tag Archives: perfshire

Tsipras: Ruajmë qetësinë përballë provokimeve të rrezikshme të Turqisë

Kryeministri grek Alexis Tsipras deklaroi se Greqia vazhdon të qëndrojnë e qetë përballë provokimeve të rrezikshme që po bëhen nga Turqia. “Ne po dëshmojmë dhe jemi të vendosur që me qetësi të trajtojmë provokimet e rrezikshme në Egje nga Turqia, provokime drejt të drejtave tona sovrane”, tha Tsipras. Greqia dhe Turqia, dy shtete anëtare të NATO-s, për një kohë të gjatë kanë pasur mosmarrëveshje për një sërë çështjes, përfshirë hapësirën ajrore mbi Egje deri tek të drejtat minerare në Qipron e ndarë etnikisht. Retorika mes dy vendeve është ashpërsuar edhe më shumë, pasi dy ushtarë grek janë arrestuar në Turqi. Në anën tjetër, Greqia po refuzon që t’ia dorëzojë Ankarasë tetë ushtarë turq, të cilët, Erdogan, i akuzon se kanë marrë pjesë në puçin e dështuar në 2016-n. 26 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Ngrihet aktakuzë ndaj një serbi për krime e lufte në Krushë të Vogël

I akuzuari akuzohet për plaçkitje, shkatërrim me paramendim dhe krim kundër dinjitetit personal dhe njerëzor, shkelje këto të ligjit të vendit si dhe të së drejtës humanitare ndërkombëtare. Akuzat ndërlidhen me një sulm në fshatin Krushë e Vogël i cili filloi më 25 mars 1999 nga forcat serbe, përfshirë policinë dhe paramilitarët, gjatë të cilit popullata civile i ishte nënshtruar vrasjeve brutale dhe të paligjshme, trajtimit çnjerëzor, vuajtjeve të rënda, ndërrimit të lokacionit dhe zhvendosjes, ushtrimit të masave të frikësimit dhe terrorit, konfiskimit/grabitjes dhe plaçkitjes së pronës, përdhosjes dhe shkatërrimit të trupave të viktimave të agresionit serb, të gjitha këto të kryera gjatë një periudhe dy-ditore. I akuzuari është arrestuar në nëntor 2017 në bazë të një fletë arresti ndërkombëtar gjatë përpjekjes për të kaluar kufirin nga Serbia në Kosovë dhe që nga arrestimi gjendet në paraburgim. /Lajmi.net/

Read More »

Tsipras: Do të jemi të qetë përballë provokimeve të rrezikshme të Turqisë

Tsipras, i cili ka mirëpritur presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncer, tha se Greqia mund të luaj rol qendror në ngritjen e rolit të bllokut, me qëllim që të bëhet forcë që promovon paqen dhe sigurinë, transmeton Reuters. “Ne po dëshmojmë dhe jemi të vendosur që me qetësi të trajtojmë provokimet e rrezikshme në Egje nga Turqia, provikime drejt të drejtave tona sovrane”, tha Tsipras. Greqia dhe Turqia, dy shtete anëtare të NATO-s, për një kohë të gjatë kanë pasur mosmarrëveshje për një sërë çështjes, përfshirë hapësirën ajrore mbi Egje deir tek të drejtat minerare në Qipron e ndarë etnikisht. Retorika mes dy vendeve është ashpërsuar edhe më shumë, pasi dy ushtarë grek janë arrestuar në Turqi. Në anën tjetër, Greqia po refuzon që t’ia dorëzojë Ankarasë tetë ushtarë tueq, të cilët, presdienti turk, Recep Tayyip Erdogan, i akuzon se kanë marrë pjesë në puçin e dështuar më 2016.

Read More »

Thaçi: BE dhe Ballkani Perëndimor s’kanë qenë kurrë më afër njëri-tjetrit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dalë në konferencë për media bashkë me Presidentin e Këshillit të Evropës, Donald Tusk. “Patëm një takim miqësor dhe diskutuam hapur për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian. Në këtë aspekt ne shpalosëm përpjekjet tona për thellimin e reformave në kuadër të agjendës evropiane”. “BE dhe Ballkani Perëndimor, përfshirë […]

Read More »

Thaçi: Më 9 maj takohem me Merkelin, Kosova gati për statusin e vendit kandidat

Thaçi ka thënë se Bashkimi Evropian dhe Ballkani Perëndimor duke përfshirë edhe Kosovën nuk kanë qenë kurrë më afër, raporton lajmi.net. Sipas Thaçit, pjesëmarrja e të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në Samitin e Sofjes është një e arritur. “Kosova ka nevojë urgjente të përshpejtojë reformat për integrim në BE. Ambicia jonë minimale është që në një të ardhme të afërt të marrim statusin e vendit kandidat për BE”, ka deklaruar Thaçi. Presidenti ka folur edhe për çështjen e sigurisë si migrimi dhe terrorizmi ku sipas tij Kosova ka përkushtim në luftimin e këtyre dukurive. Lidhur me dialogun me Serbinë ai ka thënë se Kosova mbetet e përkushtuar për dialog me Serbinë dhe ta kthej atë në marrëveshje të paqes dhe stabilitetit. Ai ka theksuar se për këtë është duke zhvilluar takime të shumta. Thaçi ka shtuar se në takimin me Angela Merkel në Gjermani dialogu me Serbinë do të jetë një nga temat kyçe që do të mbahet më 9 maj. Sa i takon çështjes së vizave Thaçi ka thënë se Kosova ka..

Read More »

Thaçi: Kosova mbetet e përkushtuar për dialogun me Serbinë

Thaçi ka thënë se Bashkimi Evropian dhe Ballkani Perëndimor duke përfshirë edhe Kosovën nuk kanë qenë kurrë më afër, raporton lajmi.net. Sipas Thaçit, pjesëmarrja e të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor në Samitin e Sofjes është një e arritur. “Kosova ka nevojë urgjente të përshpejtojë reformat për integrim në BE. Ambicia jonë minimale është që në një të ardhme të afërt të marrim statusin e vendit kandidat për BE”, ka deklaruar Thaçi. Presidenti ka folur edhe për çështjen e sigurisë si migrimi dhe terrorizmi ku sipas tij Kosova ka përkushtim në luftimin e këtyre dukurive. Lidhur me dialogun me Serbinë ai ka thënë se Kosova mbetet e përkushtuar për dialog me Serbinë dhe ta kthej atë në marrëveshje të paqes dhe stabilitetit. Ai ka theksuar se për këtë është duke zhvilluar takime të shumta. Thaçi ka shtuar se në takimin me Angela Merkel në Gjermani dialogu me Serbinë do të jetë një nga temat kyçe që do të mbahet më 9 maj. Sa i takon çështjes së vizave Thaçi ka thënë se Kosova ka..

Read More »

Marrëdhënie, 12 ‘kambanat e alarmit’ që ju i keni injoruar

Kur vërtet dëshironi që një lidhje sentimentale të funksionojë, është e lehtë të injoroni karakteristikat jo-aq-inkurajuese të partnerit. Ndoshta do ta gjesh veten duke justifikuar sjelljet e tij negative ose duke injoruar të gjitha ato sinjale që thonë se në afat të gjatë ai nuk do të jetë një partner i dashur dhe mbështetës. Ne kërkuam nga ekspertët që të ndajnë disa nga shenjat më pak të shndritshme, në mënyrë që t’u kushtoni më shumë vëmendje nëse keni një marrëdhënie. Jo të gjitha gjërat e renditura më poshtë do t’u japin fund menjëherë lojërave, por, të paktën, ia vlen të merren parasysh dhe të flisni me partnerin ose analistin. 1.Partneri flet keq nga ish-in, për të gjithë ish-at. Fakti që partneri flet keq për të parën tregon se ai nuk ka kryer një proçesim mbi mënyrën se si sjellja e tij mund të ketë kontribuar në përkeqësimin e marrëdhënieve të tij të mëparshme. Asnjë lidhje nuk është e mbyllur për shkak të qëndrimit të një personi, dhe nëse partneri sillet si viktimë e të ..

Read More »

Shitjet e “Facebook”-ut rriten, pavarësisht skandalit të privatësisë

Shitjet tremujore të Facebook-ut u rritën ndjeshëm, pavarësisht një skandali me të dhënat e përdoruesve. Kompania tha se të ardhurat janë rritur në 11.9 miliardë dollarë në tre muajt e parë të vitit, krahasuar me 8 miliardë në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. “Pavarësisht përballjes me sfida të rëndësishme, komuniteti dhe biznesi ynë kanë pasur një fillim të fuqishëm në vitin 2018”, tha shefi ekzekutiv i Facebook-ut, Mark Zuckerberg. “Kompania po bën një rishikim më të gjerë të përgjegjësisë sonë”, shtoi Zuckerberg. Në muajin mars, Facebook është kapur në një skandal masiv të privatësisë që ka përfshirë edhe firmën konsulente Cambridge Analytica. Facebook ka pranuar se të dhënat e 87 milionë përdoruesve janë ndarë në mënyrë të paligjshme me Cambridge Analytica. 26 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Read More »

Zaev: Nëse do të kishim prova për rastin “monstra”, do t’i publikonim

Ai tha se në “bombat” ka indikacione serioze, përfshirë edhe bisedën mes të akuzuarit Fejzi Aziri me Nevzat Bejtën që t’i paguhen subvencione. “Drejtësia dhe shteti i drejtë funksionon, lufta kundër korrupsionit është efikase, nga të gjithë 22 rastet e vrasjeve vetëm dy nuk janë zbuluar, ndërsa për to vazhdon hetimi. Pyetje është nëse do të zbulohet e vërteta për vrasjen në Liqenin e Smillkovës, për ngjarjet në Kumanovë dhe për rastin e Nikolla Mlladenovit”, ka thënë Zaev. /SHENJA/

Read More »

Gashi: Kosova ka bërë hapa mëdhenj me aprovimin e legjislacionit për të drejtat e autorit

Më tej, ministri Gashi tha se “pronësia intelektuale ka një rëndësi shumë të madhe për zhvillimin dhe avancimin e kulturës, shkencës dhe teknologjisë së vendit” dhe shtoi: “Ne jemi duke punuar për të krijuar një sistem të drejtës së autorit, ku krijuesit, performuesit dhe mbajtësit tjerë të të drejtave të autorit kompensohen dhe veprat e tyre trajtohen ndershëm e me dinjitet, ky është edhe qëllimi i ligjit për të drejtën e autorit dhe mision i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Krijimtaria kulturore e mbrojtur me të drejtën e autorit sot është e ardhmja e trashëgimisë kulturore nesër, ne duhet t’i inkurajojmë dhe t’i japim nxitje krijuesve, përformuesve dhe investitorëve, në punën dhe investimet e tyre”. “Kosova ka bërë hapa mëdhenj me aprovimin e legjislacionit modern për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta” vazhdoi Gashi dhe bëri të ditur se kjo vlerësohet edhe në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian për vitin 2018. Ministri Gashi po ashtu foli edhe për ..

Read More »