Home / Tag Archives: presidenti

Tag Archives: presidenti

Premio për fitoren në Shkodër, Luftëtari rikuperon edhe Shkurtajn

Sulmuesi është stërvitur i diferencuar, ndërkohë që ekipi është shpërblyer për triumfin me Vllazninë, si dhe janë shpërndarë rrogat Gëzim Beqiri Luftëtari ka vazhduar punën për ndeshjen e së shtunës me Flamurtarin. Sulmuesi Vasil Shkurtaj, i cili doli i dëmtuar nga ndeshja në Shkodër, ditën e djeshme ka punuar i diferencuar, por është shprehur se do të jetë i gatshëm për lojë, megjithëse për këtë duhet të konsultohet edhe me stafin. Ndërkohë ditën e djeshme futbollistët e Luftëtarin kanë “mbushur xhepat”, pasi presidenti Grigor Tavo, sikurse edhe kishte premtuar, ka shpërndarë premion për fitoren e marrë në Shkodër me Vllaninë. Pesë mijë euro u janë ndarë lojtarëve, por jo vetëm kaq, pasi dje ka qenë edhe ditë rrogash. Kështu morali para ndeshjes me Flamurtarin do të jetë edhe më i lartë, teksa synimi i vetëm me vlonjatët është marrja e pikëve maksimale. KALENDARI – Luftëtari, duke përfituar nga humbja e Partizanit, ndodhet i vetëm në vend të tretë, me dy pikë më shumë se ekipi kry..

Read More »

Thaçi: BE dhe Ballkani Perëndimor s’kanë qenë kurrë më afër njëri-tjetrit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka dalë në konferencë për media bashkë me Presidentin e Këshillit të Evropës, Donald Tusk. “Patëm një takim miqësor dhe diskutuam hapur për anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian. Në këtë aspekt ne shpalosëm përpjekjet tona për thellimin e reformave në kuadër të agjendës evropiane”. “BE dhe Ballkani Perëndimor, përfshirë […]

Read More »

Tusk: Konsensusi politik hap rrugën drejt BE-së

Donald Tusk, presidenti i Këshillit të Evropës, ka kërkuar konsensus politik në Kosovë për avancimin e vendit drejt Bashkimit Evropian. Në konferencën për media me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, Tusk ka thënë se lufta kundër krimit të organizuar kërkon konsensus politik, të cilin BE-ja e ka parë me miratimin e demarkacionit me Malin e Zi, transmeton Koha.net. “Unë dua t’ju përgëzoj për ratifikimin e demarkacionit. Kjo i ka mundësuar Kosovës që të afrohet më shumë......

Read More »

Deportimi trondit turqit në Kosovë

Nevin Erdem nuk ka përgjigje për t’u dhënë fëmijëve të saj. “Djali im, i cili është 14 vjeç, nuk mund të flejë për ditë të tëra dhe vajza ime 9 vjeçare qan dhe kërkon gjithnjë babanë e saj”, tha ajo. “Nuk e di se si t’i përgjigjem pyetjeve të tyre të vazhdueshme”. Burri i Erdem, Mustafai, ishte një nga gjashtë turqit që u morën dhe u deportuar në muajin e kaluar nga Kosova në Turqi pa asnjë paralajmërim, në bazë të një operacioni të udhëhequr nga oficerët turq të inteligjencës, të cilët kanë në shënjestër bashkëpunimet e klerikut mysliman-Fetullah Gulen, i cili ndodhet në SHBA – thotë Ankaraja. Operacioni shkaktoi shqetësime në Kosovë, ku kryeministri Ramush Haradinaj mohoi të kishte njohuri mbi rastin, dhe shkarkoi Ministrin e Brendshëm dhe Shefin e Inteligjencës. Kjo gjithashtu shërbeu edhe si një paralajmërim për shtetet e tjera të Ballkanit për rrënjët e gjata të ligjit turk, pasi që presidenti Tayyip Erdogan po ndjek masa energjike ndaj turqve të cilët kanë lidhje me njeriun p..

Read More »

AP: Macron lëshon Uashingtonin si super yll

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka lëshuar Uashingtonin si super yll, pavarësisht nëse ka bindur homologun e tij amerikan Donald Trump që të qëndrojë në Siri dhe si të sillet ndaj Iranit. Macron ka përmirësuar statusin e tij global duke qëndruar krah për krah me presidentin amerikan, të cilin e ka sulmuar në fjalim në Kongres duke mbrojtur vizionin e tij të rendit botëror, transmeton agjencia e lajmeve amerikane AP. ...

Read More »

Zbulime të reja mbi vrasjen e John Kennedy

Në afro 55 vite pas vrasjes së John Kennedy teori të pafundme konsiparative kanë dalë për të shpjeguar se nga realisht Presidenti i SHBA u qëllua, duke filluar nga kodrina e gjelbër në krahë. Pavarësisht arrestimit të Lee Harvey Oswald, e që provat e mëvonshme lidhnin plagën e Kennedy me tipin e armës që Oswald posedonte, skeptikët kanë propozuar se ka qenë edhe një qitës i dytë që qëndronte në kodrën e gjelbër pranë rrugës ku po kalonte Kennedy, transmeton tch. Por tanimë......

Read More »

Bindja e Macronit: Trump do ta rrëzojë paktin me Iranin

“Bindja ime është se, ai ka për t’u tërhequr nga marrëveshja për arsye të brendshme”, tha Macron për mediet amerikane, duke shtuar se kjo është ndjesia që ka krijuar personalisht gjatë vizitës në SHBA, e se nuk ka ndonjë informacion konkret. Trump ka kohë deri më 12 maj për të dalë me një vendim mbi ujdinë që synon t’i parandalojë Iranit prodhimin e armëve atomike. Presidenti republikan ka kërcënuar vazhdimisht se do ta hedhë poshtë marrëveshjen historike, e cila e detyron regjimin e ajatollahëve të kufizojë programin e tij bërthamor, në shkëmbim të pezullimit të sanksioneve ekonomike. Për Trumpin, pakti i arritur në kohën e paraardhësit të tij, Barack Obama, është tepër i butë. Ai e ka përmendur vazhdimisht mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje më të madhe e me kushte më të ashpra. Pas puthjeve e përqafimeve, Macron i dha Trumpit një dackë (shuplakë) – thotë shtypi vendas, – duke cituar komentet e udhëheqësit francez që u shpreh në Uashington se, ndryshimi i qëndrimit të Shtetev..

Read More »

Tusk arrin në Kosovë, takohet me Thaçin

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk ka arritur në Kosovë me ç`rast është takuar me presidentin Hashim Thaçi. Ky takim do të realizohet me dyer të mbyllura. Pas takimit, Tusk dhe Thaçi do të kenë një adresim për media, njofton Klan Kosova.

Read More »